Priporočeni izdelki

PES - Naš domači terapevt proti stresu

PES - Naš domači terapevt proti stresu
Psi sicer večino dopoldneva in zgodnjega popoldneva, medtem ko smo v službah, prespijo, kljub temu pa se vedno znova čudimo, koliko veselja so zmožni izkazovati dan za dnem ob vsakem ponovnem srečanju z nami. Pes je svojega človeka vedno vesel, četudi je zgolj odšel v trgovino in ga ni bilo doma le pol ure. Pes nikoli ni užaljen, če se vrneš iz službe kasneje, kot te je pričakoval. Pes nas je vedno vesel, če smo še tako slabe volje, pa tudi solze se najhitreje ustavijo, če pobožamo in objamemo psa. Nič drugače seveda ni z mačkami in ostalimi domačimi živalmi.
Druženje z živalmi dokazano zavira nastajanje stresnih dejavnikov in omejuje njihove negativne posledice.

Živali pri otrocih spodbujajo domišljijo, povečujejo motivacijo za učenje, pomagajo premagovati težave pri izražanju in tremo pred nastopanjem. Otrokom, ki so v bolnišnični oskrbi, s tem, ko jim omogočimo stik s psom, na nek način zagotovimo stik z naravo. Stik z domačimi živalmi pri otroku razvija občutek za živa bitja, ki ga otroci kasneje prenesejo tudi v odnose z ljudmi. Naučijo se skrbeti za živa bitja, izgubijo strah pred živalmi in pridobijo občutek varnosti. Otroci, ki odraščajo obkroženi z živalmi, so tudi manj agresivni in manj nemirni od tistih, ki jim je ta stik tuj. Ugodni vplivi se kažejo tudi pri terapijah pri otrocih z motnjami v duševnem razvoju. Psi so pogosti obiskovalci v domovih za starejše, saj prinašajo nekaj novega in zanimivega v pogosto monoton vsakdan. Pri oskrbovancih vzbujajo željo po gibanju na svežem zraku, preganjajo žalost in brezvoljnost ter prinašajo veselje. Žival ne samo kot terapevt, pač pa tudi kot družinski član lahko zelo koristi psihičnemu in fizičnemu zdravju in razvoju človeka.
Seveda pri branju zgornjega odstavka računamo na pravilno razumevanje naših besed in na upoštevanje že tolikokrat izpostavljenih dejstev, da domača žival ne more biti rojstnodnevno ali božično darilo, da ni igrača, ki jo lahko otrok odvrže, ko se je naveliča, da je žival popolnoma odvisna od lastnika ter da ima določene potrebe, ki prinašajo obveznosti, te pa lahko trajajo tudi 15 in več let. Pes naj bo torej družabnik in prijatelj, zato z njim ravnajmo spoštljivo in odgovorno.