Vsi smo že slišali za imunski sistem in vemo, kako pomemben je za naše zdravje in ohranjanje zdravja. Naravna krepitev imunskega sistema psa je iz tega razloga edina prava rešitev! Imunski sistem nas ščiti pred boleznimi, ko je močan; če pa je šibek, smo dovzetni za različne bolezni in okužbe. Tudi naši psi imajo imunski sistem in delovanje imunskega sistema pri psih je enako delovanju imunskega sistema pri ljudeh.
Da bi bolje razumeli povezave in dobili predstavo o imunskem sistemu, je vredno podrobneje pogledati različne grožnje telesu, njihove mehanizme in obrambne mehanizme telesa ter na ta način razumeti, kako nastanejo okužbe, kako se jim lahko izognemo in kako lahko naravno okrepimo imunski sistem psa, da ga podpremo v boju proti okužbam.
Naravna krepitev imunskega sistema psa: Kateri patogeni obstajajo?
Patogeni so povzročitelji bolezni, ki lahko povzročijo težave v organizmu in so zato škodljivi za zdravje psa. Ti vključujejo:
- bakterije
- viruse
- endo- in ektoparazite
BAKTERIJE
Imajo pomembno vlogo v telesu, na primer pri oblikovanju črevesne flore v črevesju ali kožne flore na koži. Nekatere bakterije so patogene. Bakterije so lahko vzrok za gnojne okužbe ran, vnetja organov ali celo zastrupitev krvi.
Dobro je vedeti : nekatere bakterije in glive izločajo snovi, ki drugim mikroorganizmom (mikroskopsko majhnim organizmom) preprečujejo razmnoževanje in jih lahko celo ubijejo. Od tod izvirajo današnji antibiotiki. Antibiotiki so zasnovani tako, da napadajo strukture ali mehanizme, ki se pojavljajo samo v bakterijskih celicah in ne v živalskih ali človeških celicah. Na žalost pa niso selektivni znotraj različnih bakterijskih vrst – vse bakterije, ki so preveč podobne bakteriji, ki povzroča škodo, antibiotik uniči.
- Lymsko boreliozo povzročajo bakterije iz rodu Borrelia
- Gastritis lahko povzročijo bakterije iz rodu Helicobacter
- Drisko ali bruhanje lahko povzročijo bakterije iz rodu Escherichia
Naturavetal® nasvet: Preverite učinkovitost antibiotika
Uporaba antibiotika širokega spektra je lahko nevarna, ker je zasnovan tako, da napada najširši možni spekter bakterij. Velikokrat so lahko prizadete tudi bakterije, ki telesu ne škodujejo in prispevajo k boljšemu počutju (poznamo jih pod imenom probiotične/dobre bakterije). Zato je pri boleznih, ki niso življenjsko nevarne, priporočljivo najprej z antibiogramom ugotoviti, kateri antibiotik je primeren za uporabo in specifično deluje na povzročitelja okužbe.
VIRUSI
Virusi so za razmnoževanje odvisni od gostiteljevih celic in njihovega metabolizma. Nimajo lastnega metabolizma, imajo pa sposobnost širjenja s prenosom v druge celice in nato razmnoževanjem v ustreznih gostiteljskih celicah.
Dobro je vedeti : antibiotikov ni mogoče uporabiti proti virusu. Edini način za boj proti virusom je bodisi zagotovitev, da virus ne more prodreti v gostiteljsko celico, tako da vplivamo na celični metabolizem tako, da je škodljiv za replikacijo virusa, ali pa preprečimo, da bi virus po replikaciji zapustil celice in okužil druge celice.
- Steklino povzroča virus stekline
- Parvovirus povzroča parvovirus
- Kugo pri psih povzroča virus pasje kuge
ENDO- IN EKTOPARAZITI
Paraziti so organizmi, ki živijo na račun drugih organizmov. Vire, ki jih potrebujejo za preživetje pridobivajo od drugih živih bitij. Pogosto gostiteljeve telesne tekočine služijo kot hrana za parazita. Nekateri paraziti lahko nosijo druge patogene in jih prenesejo na svojega gostitelja.
Obstajajo paraziti, ki živijo na gostitelju:
- klopi
- bolhe
- pršice
Vendar pa obstajajo tudi paraziti, ki živijo znotraj gostitelja:
- trakulje
- okrogli črvi (gliste)
- giardia
- kokcidije

Naravna krepitev imunskega sistema psa: Obrambni mehanizem psa
Spodaj predstavljamo 3 plasti imunskega sistema psa, ki ščiti organizem pred različnimi patogeni. Predstavljeni so obrambni mehanizmi, s katerimi je pes opremljen že od rojstva.
Pregrada 1: Koža in sluznica psa kot nespecifična obramba pred okužbami
Koža in sluznice (npr. v prebavnem, dihalnem in genitalnem traktu) ne služijo le kot meja med »zunanjostjo« in »notranjostjo«, temveč predstavljajo tudi oviro, ki bakterijam in virusom otežuje prodiranje v telo v zdravem stanju.
Že najmanjše poškodbe kože in sluznice so lahko “vstopna točka” za patogene.
Vendar ni samo ta pregradna funkcija tista, ki ščiti telo, saj ima koža in sluznice tudi kemično orožje proti patogenom. Žleze lojnice skrbijo za kislo pH vrednost na koži, kar otežuje naselitev patogenov. Tu živi tudi veliko različnih mikroorganizmov, ki dodatno izpodrivajo tuje povzročitelje bolezni.
Naravna kožna flora s svojo pregradno funkcijo je razlog, da svojega psa ne umivate nenehno. Redno poseganje v ta sistem, ki v zdravem stanju zelo dobro deluje, lahko uniči kožno floro. Potem je patogenom veliko lažje vstopiti v telo.
Celice sluznic izločajo sluzaste izločke, ki lahko očistijo površine in ujamejo mikrobe. Hrana se na primer skupaj z morebitnimi prisotnimi mikrobi pomeša s slino in pogoltne. Ko prispe v želodec, nanjo deluje želodčna kislina, ki napada mikrobe. Vendar pa ne deluje le pH-vrednost različnih izločkov kot zaviralec mikrobov, temveč tudi prisotne baktericidne beljakovine napadajo tuje mikroorganizme.
Pregrada 2: bele krvničke, protimikrobne beljakovine in vnetni odziv kot obramba telesa pred okužbami
Če mikroorganizmom uspe premagati prvo oviro in tako prodreti v telo, jih že čaka naslednji telesni obrambni mehanizem, ki neprestano kroži po telesu. To je zato, ker so nekatere bele krvne celice v krvi sposobne prepoznati in uničiti patogene (tako imenovane fagocitozne krvne celice). Te celice lahko na primer privabijo kemični signali, zapustijo kri in migrirajo v okuženo tkivo, kjer uničijo mikrobe.
Še en obrambni mehanizem, ki je prav tako del drugega odziva na okužbe, nam je vsem dobro znan; to je vnetni odziv. V predelu okoli poškodbe se poveča prekrvavitev in krvne žile postanejo bolj prepustne – to povzroči rdečino, toploto in oteklino.
Kemični signali sprožijo vnetni odziv – nekateri signali izvirajo iz vdornega organizma, druge biološko aktivne snovi (npr. histamin) pa sprostijo telesne celice kot odgovor na poškodbo tkiva. Povečan pretok krvi tudi poskrbi, da lahko fagocitozne celice pogosteje dosežejo poškodovano regijo in tam opravijo svoje delo. Kemokini v regijo pritegnejo dodatne fagocite in so prav tako pomembni pri nadaljnjem vnetnem procesu.
Doslej smo govorili o lokalnih vnetnih procesih, ki so omejeni na določeno regijo, odziv telesa na okužbo pa je lahko veliko obsežnejši. V zelo kratkem času se lahko število telesnih levkocitov večkrat poveča, zaradi česar se telesna temperatura prilagodi na višjo nastavljeno vrednost. Poleg tega lahko patogeni sproščajo toksine, ki povzročajo vročino. Visoka vročina je nevarna in ima lahko uničujoče posledice za organizem – rahlo povišanje temperature pa zagotovo pomaga pri boju proti nekaterim mikroorganizmom ter pri pospeševanju metabolizma in delovanju levkocitov.
Obstaja vrsta protimikrobnih proteinov, ki neposredno napadajo mikroorganizme ali omejujejo njihovo razmnoževanje. Sem spadajo interferoni. Sproščajo jih celice, ki so okužene z virusom in so namenjene ozaveščanju drugih celic, da se zaščitijo pred virusom ali se borijo proti njemu. Interferoni se izločajo kot zgodnji nespecifični imunski odziv celic, preden lahko imunski sistem proizvede specifična protitelesa. Niso specifični za viruse in so zato zelo koristni pri hitro napredujočih okužbah, kot sta prehlad ali gripa.
Doslej smo govorili o nespecifičnih obrambnih mehanizmih, ki niso usmerjeni proti specifičnemu patogenu, kot je določen sev bakterij. Prisotni so od rojstva in se ne morejo prilagoditi.
Pregrada 3: Imunski sistem – protitelesa in limfociti kot specifična obramba psa pred okužbami
V telesu krožita dve glavni vrsti limfocitov, imenovani celice B in celice T. Tečejo po krvi in limfi ter se koncentrirajo v vranici in bezgavkah ter v drugih limfnih tkivih. Lahko prepoznajo in reagirajo na določene tuje molekule in mikroorganizme. Snov, ki sproži njihovo reakcijo, se imenuje antigen . Obstaja ogromno število limfocitov, ki jih lahko aktivirajo zelo različni antigeni. Vendar se aktivirajo le ustrezne celice iz tega ogromnega bazena.
Aktivacija sproži njihovo celično delitev. Posledica tega so kloni s tisoči celic, ki so vse zasnovane tako, da uničijo en sam antigen. Eden od načinov, kako lahko antigen sproži imunski odziv, je aktiviranje celice B, ki nato začne proizvajati posebne beljakovine, to je protitelesa (tako imenovane imunoglobuline). Možni antigeni so virusi, glive, bakterije, praživali in parazitski črvi, pa tudi cvetni prah ali strupi žuželk.
Od prvega stika z antigenom do največje proizvodnje protiteles mine približno 10-17 dni – ta proces imenujemo primarni imunski odziv. V tem času lahko telo pokaže simptome bolezni, ki izginejo, ko telo izloči antigen. Če se telo znova sooči z antigenom nekaj mesecev pozneje, pride do reakcije na antigen veliko hitreje, v 2-7 dneh. To se imenuje sekundarni imunski odziv . Imunski sistem je torej sposoben prepoznati znane antigene in se nanje hitreje in učinkoviteje odzvati – to sposobnost imenujemo imunološki spomin .
Imunski sistem in črevesje psa: Kakšna je povezava?
Razmerje med telesno dolžino in dolžino črevesja pri psih je približno 1:6,5. Pri velikem psu se v trebušno votlino zlahka skrije 6m (ali več) črevesja. Poleg tega večkratno zvijanje sluznic povzroči neizmerno povečanje površine v prebavnem traktu. Torej, ko pravite, da je koža največji organ v telesu, je to pravzaprav narobe, največji organ v pasjem telesu je črevesje. Organizem s svojim prebavnim traktom ponuja zunanjemu svetu veliko bolj ranljivo površino kot koža.
Ni čudno, da se številni obrambni mehanizmi telesa nahajajo ravno v področju črevesja. V središču vsake črevesne resice je mreža krvnih kapilar in osrednja limfna žila – ta je povezana z limfnim sistemom. Limfni sistem je razdeljen na limfne organe, kot so (priželjc) timus, vranica in bezgavke. Pomemben je za transport tekočin v telesu, hkrati pa predstavlja pomemben del imunskega sistema.
Limfne žile ne zbirajo le vode iz medceličnega prostora, temveč se tekočina prek bezgavk tudi filtrira. Služijo tudi za širjenje zgoraj omenjenih limfocitov (del belih krvnih celic, kot so celice B in celice T). Vzdolž celotne črevesne sluznice najdemo množico limfnih žil. Limfne folikle in tako imenovane Peyerjeve lise najdemo tudi po celotnem tankem črevesu. To so kopičenja velikega števila limfnih foliklov, ti pa so sestavljeni iz kolonij limfocitov B, ki se diferencirajo in razmnožujejo.
Bolj ko pogledamo »navzdol« po prebavnem traktu, bolj izrazita je črevesna flora, sestavljena iz izjemno velikega števila različnih bakterijskih vrst, ki so tukaj avtohtone. Študije celo kažejo, da lahko število bakterij, ki živijo v debelem črevesu, za 10-krat preseže število vseh telesnih celic gostitelja – izločene črevesne bakterije predstavljajo 25 % pasjega iztrebka.
Telesu lastna črevesna flora predstavlja še en pomemben obrambni mehanizem pred okužbami in je zelo pomembna tudi za oskrbo organizma s hranili. Tekmovanje za hranila in izločanje presnovnih produktov, ki zavirajo rast drugih bakterij ali jih celo ubijejo, zelo otežujejo naselitev tujih klic. Poleg tega so receptorji na sluznici zasedeni in jih zato ne morejo zasesti tuje klice – imunski sistem se prav tako nenehno trenira in vzdržuje s pomočjo lastne črevesne flore.
Hrana predstavlja največji del »zunanjega sveta« in vpliva na prebavni trakt psa.
Sintetični dodatki v pasji hrani lahko obremenijo zdrav organizem
Umetni dodatki se med drugim uporabljajo za daljšo obstojnost izdelka, za stabilizacijo pH vrednosti ali konsistence, za spremembo barve ali za užitnost. Številne od teh snovi preiskujejo glede njihove akutne toksičnosti ali povzročanja raka – a vpliv, ki ga lahko imajo na prebavni trakt, črevesno sluznico, črevesne celice in črevesne bakterije je izjemno velik in zaskrbljajoč!
Če je konzervans namenjen temu, da se izdelek dlje časa ne pokvari zaradi plesni ali bakterij – kaj lahko to pomeni za črevesno floro? In če emulgator poskrbi, da se dve snovi, ki se dejansko ne mešata, kot sta olje in voda, bolje pomešata med seboj – kaj to pomeni za črevesne stene, katerih funkcionalnost prav tako temelji na tem, da nekatere snovi prepuščajo, druge pa ne.
Velikokrat se en okus/znamka hrane hrani večkrat na dan več dni ali celo mesecev – kaj to pomeni za organizem, če se ves čas sooča s konzervansi, sintetičnimi vitamini in drugimi sintetičnimi dodatki ali manjvrednimi stranskimi produkti, kot so kostna moka, kremplji, lupine ali stebla?
Hranjenje je dandanes tako ležerno, tako vsakdanje, da zlahka pozabimo, kako posebni so procesi, ki se zgodijo, ko hrano zaužijemo in kakšen dosežek naredi organizem vsak dan. Prav tako (ne glede na hranjenje) je organizem vsak dan izpostavljen različnim zunanjim vplivom, ki ga lahko obremenijo. Naj gre za mikrobe ali ostanke zdravil v vodi, izpušne pline v zraku ali preprosto pogosto prisoten stres vsakdana – organizem mora delovati s polno paro.
S čim vsak dan hranimo svoje pse, naj razbremeni telo in prispeva k njegovemu dobremu počutju. Ne sme biti še ena točka na dolgem seznamu zunanjih vplivov, ki jo obremenjujejo ali celo škodijo.
Osnova za naravno močan imunski sistem pri psih je torej naravna hrana za pse, ki v bistvu ne vsebuje nobenih snovi, ki bi bile vprašljive za organizem in še posebej za njegov prebavni trakt – tako da lahko vaš pes gradi in vzdržuje zdrav in stabilen prebavni sistem in s tem močan imunski sistem. Pravilna hranila so ključna za zdravje psa. Prave, izvirne sestavine ter vitamini in minerali, ki jih vsebujejo, zagotavljajo najboljšo razpoložljivost za telo.

Okrepite imunski sistem vašega psa z naravno hrano Naturavetal®
V času povečanih potreb je mogoče podpreti organizem s ciljnim vnosom različnih naravnih snovi ter spodbujati in krepiti njegov imunski sistem. Ker bo močan imunski sistem vedno najboljša zaščita pred bakterijami, glivami, virusi in drugimi povzročitelji bolezni. Zlasti zaradi dejstva, da virusa ni mogoče zdraviti z antibiotikom, je še posebej pomembno spodbujanje močnega imunskega sistema – narava ponuja dovolj možnosti za podporo in krepitev imunskega sistema na različnih mestih:
- Črevesna flora – obnova in podpora
- Presnova – razstrupljanje in izločanje toksinov
- Hranila – optimizacija pri posebnih potrebah
- Ravnovesje tekočin – podpora osnovnim biokemičnim procesom v telesu
- Življenjski slog – uravnoteženo počutje in primerni pogoji bivanja
- Zaščita in nega – zunanje zdravje s pomočjo moči narave
Krepitev črevesne flore psa
- Canis Extra Petflora
Za podporo stabilne črevesne flore in spodbujanje močnega imunskega sistema (še posebej priporočljivo po zdravljenju z antibiotiki ali kemičnimi zdravili proti glistam). - Canis Extra korenčkov granulat
Hitra podpora pri mehkem blatu, ki je posledica prehrane in pri kratkotrajni uporabi dragocena hrana za dobre črevesne bakterije. - Canis Extra Darmwohl
Podpira čiščenje prebavnega trakta, na primer pri napenjanju ali po zaužitju odpadkov. - Canis Extra mineralno šotno blato
Za podporo regeneraciji celotnega delovanja prebavil in sluznice. - Canis Extra Ceolife®
Lahko veže škodljive snovi v prebavnem traktu, preden pridejo v krvni obtok. Na ta način lahko razbremenimo celoten prebavni trakt in spodbudimo lastno razstrupljanje telesa. - Canis Extra BIO kokosovo olje
Lahko spodbuja obrambo pred patogeni, kot so glive, virusi in bakterije, z lavrinsko in kaprinsko kislino. - Canis Extra olje jeter polenovke
Odličen vir vitamina A, vitamina D in omega-3 maščobnih kislin, ki so pomembne za močan skeletni sistem, zdrav imunski sistem, stabilen srčno-žilni sistem ter tudi za zdravo kožo in sijočo dlako. - Canis Extra BIO konopljino olje
Linolna kislina, ki jo vsebuje, podpira kožo in spodbuja celično strukturo, sklepe in imunski sistem. - Canis Extra BIO egipčansko olje črne kumine
Podpira imunski sistem pri splošni oslabljeni odpornosti in lahko s pomočjo timokinona prispeva k obrambi pred patogeni, kot so kvasovke in glivice v črevesju (npr. Candida albicans), pa tudi pred bakterijami.
Podpora metabolizmu psa
- Canis Extra Klorela
Naravno podpira razstrupljanje telesa ter lahko pomaga pri čiščenju in razbremenitvi tkiv. - Canis Extra Ceolife®
Lahko veže škodljive snovi v prebavnem traktu, še preden pridejo v krvni obtok in tako spodbuja lastno razstrupljanje telesa. - Canis Extra Spirulina
Oskrbi telo s sestavinami, ki podpirajo metabolizem in tako lahko pozitivno prispeva k čiščenju in mineralizaciji celic. - Canis Extra Aktiv
Aktivira metabolizem za hitrejše izločanje toksinov in podpira faze okrevanja.
Naravna hranila za pse
- Canis Extra posušeni gozdni sadeži
Močna mešanica dragocenih jagod, ki zagotavljajo flavonoide, vitamine, antioksidante, minerale in druge koristne sestavine za imunski sistem. - Canis Extra BIO tavžentzelišča
Koncentrirana BIO zelišča so prava hranilna moč in oskrbujejo organizem z dragocenimi vitamini, minerali in sekundarnimi rastlinskimi snovmi. - Canis Extra 3-6-9 BARF olje
Mešanica olj iz 7 vrst rib in konopljinega olja, ki združuje prednosti različnih olj v enem izdelku. Canis Extra 3-6-9 BARF olje zagotavlja poleg pomembnih omega-3-, -6- in -9-maščobnih kislin tudi energijo, ki jo še posebej potrebujejo športni psi in psi, nagnjeni k izgubi telesne teže. - Canis Extra kril olje
Oksidativni stres lahko močno obremeni organizem in je eden ključnih dejavnikov degeneracije ter starostnih sprememb celic. Krilovo olje lahko prispeva k ohranjanju zdravja organizma in pomaga preprečevati starostne spremembe. - Canis Extra BIO šipek v prahu
Visoka vsebnost vitamina C, karotenoidov in antioksidantov prispeva k zaščiti pred prostimi radikali. Poleg tega pozitivno vpliva na celoten imunski sistem in lahko spodbuja tvorbo krvi. - Canis Extra kozje mleko v prahu
Podpira zdravje črevesja, krepi imunski sistem, zagotavlja energijo in povečuje odpornost organizma.
Optimizacija ravnovesja tekočin
- Canis Extra mineralno šotno blato
Lahko spodbuja pitje psa z dodajanjem pitni vodi. - Canis Extra BIO egipčansko olje črne kumine
Nekaj kapljic, dodanih v pitno vodo, lahko prispeva k njeni čistosti in oteži razmnoževanje mikrobov. - Canis Extra lososovo olje
Lahko spodbuja pitje psa tako, da ga dodate v pitno vodo. - Canis Plus® popolna mokra hrana
Vsebnost vlage v hrani je lahko ključnega pomena za ustrezno hidracijo pri psih, ki sicer čez dan ne zaužijejo dovolj tekočine.
Uravnotežen življenjski slog
- Canis Plus® trdi priboljški za nego zob
Psi, ki doživljajo stres, so bolj nagnjeni k vedenjskim težavam. Ljubeča, a dosledna vzgoja prispeva k njihovemu dobremu počutju, hkrati pa morajo imeti možnost, da stres zmanjšajo tudi sami. Dolgotrajno žvečenje naravnih priboljškov spodbuja naravni nagon po žvečenju in lahko pomaga pri sprostitvi. Še posebej primerni so Canis Plus® jelenji rog, konjske kite, posušena koža glave goveda, koža jelena in koža konja. - Canis Extra Nervenheld
Podpira normalno delovanje živčnega sistema. Prispeva k mirnosti in uravnoteženosti, kar lahko psu pomaga lažje premagovati stresne situacije, kot so obiski pri veterinarju, razstave, ločitev od lastnika ali sprememba doma.
Naravni izdelki za zaščito in nego
- Canis Extra Vermcurat®
Lahko podpira čiščenje črevesja, pri katerem se paraziti izločajo z blatom, ter tako pomaga preprečevati prehransko pogojeno povečano obremenitev s črevesnimi glistami. - Canis Extra Vermprevet®
Lahko prispeva k stabilizaciji odpornega črevesnega okolja in na ta način pomaga, da žival ostane brez glist. - Canis Extra komplet za celostno nego pasjega kožuha
Komplet za celostno nego pasjega kožuha je sestavljen iz treh izdelkov za celovito in poglobljeno nego. S Canis Extra kapljicami z rednimi nanosi poskrbimo za naraven vonj psa. Canis Extra razpršilo podpora delovanje kapljic, prav tako naraven šampon s svojim vonjem poskrbi za svež kožuh. Komplet še posebej priporočamo v sezoni klopov. - Canis Extra mineralno razpršilo
Naravni izdelek za nego dlake, posebej primeren za ekceme in suho, srbečo kožo. - Canis Extra olje za čiščenje zob
Prijetno dišeča mešanica olj, ki pomaga pri mehčanju in odstranjevanju zobnih oblog. Antibakterijska eterična olja zavirajo rast mikrobov, spodbujajo zdravo ustno sluznico ter svež dah. Ob redni uporabi lahko preprečujejo nastanek zobnega kamna in dolgoročno stabilizirajo ustno floro. - Canis Extra kapljice za nego oči
Preventivno, čistilno in nežno negovalno sredstvo, primerno tudi pri blagih vnetjih. - Canis Extra kapljice za nego ušes
Enostavno in temeljito čiščenje ušes, primerno tudi pri blagih iritacijah in okužbi z ušesnimi pršicami. - Canis Extra olje za nego tačk in kože
Negovalno sredstvo za krepitev in zaščito tačk ter pri kožnih iritacijah.
Opustitev nepotrebnih dodatkov prispeva k zdravju psa
Na osnovi zdrave in naravne prehrane lahko gradimo tako, da po antibiotikih, sredstvih proti glistam in podobnemu posežemo le, kadar je to resnično potrebno.
- Na primer, nekatera cepiva zagotavljajo zaščito za tri leta, a se kljub temu izvajajo letna cepljenja. Priporočljivo je, da se pri veterinarju pozanimate, kako dolgo določen odmerek cepiva dejansko zagotavlja zaščito.
- Sredstva proti glistam se pogosto dajejo rutinsko, ne da bi pred tem preverili, ali ima pes sploh gliste. Ker pa sredstvo proti glistam ne nudi preventivne zaščite, lahko najprej oddate vzorec blata v laboratorij in na podlagi rezultatov ustrezno ukrepate. Tudi tukaj narava ponuja različne možnosti za podporo telesu pri obrambi pred temi paraziti.
- Antibiotiki se pogosto dajejo preventivno, čeprav bi žival morda lahko okužbo premagala sama. Prav tako se pogosto poseže po širokospektralnem antibiotiku, da bi se izognili dodatnim testom. To pa lahko škoduje koristnim bakterijam v organizmu, ki bi sicer pomagale pri naravni obrambi pred patogenimi mikrobi.
Naravna krepitev imunskega sistema pri mladičih
Vsak pes ima prirojeno sposobnost razviti močan imunski sistem. Mladič razvija svojo črevesno floro, ki vsebuje številne koristne bakterije, šele ob rojstvu. Če se mladič rodi po naravni poti, prejme prve črevesne bakterije že med porodom. Pri mladičih, rojenih s carskim rezom, ta naravni proces manjka, zato je pri njih še posebej priporočljivo aktivno podpreti razvoj zdrave črevesne flore.
Naravne bakterije predstavljajo dragoceno osnovo, ki se nato nadgrajuje s kolostrumom iz materinega mleka, mikrobi iz okolja ter prvimi hranili, ki odločilno vplivajo na razvoj črevesne flore in imunskega sistema. Zelo pomembno je, da se ta učni proces odvija brez motenj in da mladiča hranimo s čim bolj naravno hrano, saj mu to omogoča razvoj močnega in stabilnega prebavnega sistema, s tem pa tudi zdravega imunskega sistema.
Zato je bistveno, da ta ključni razvojni proces čim manj motimo z dejavniki, ki škodujejo črevesni flori, kot so kemijska sredstva, razen če je njihova uporaba resnično nujna.
Naturavetal®-Nasvet: Obnova črevesja za močan imunski sistem
Obnova črevesja lahko okrepi imunski sistem psa in prispeva k njegovemu splošnemu zdravju. Če želite izvedeti, kako pravilno izvesti črevesno obnovo in v katerih situacijah je še posebej priporočljiva, vas vabimo k branju našega vodnika “Koristna obnova črevesja“.

Dodatne informacije in pogosta vprašanja (FAQ) o imunskem sistemu psa
Kako obnoviti črevesno floro pri psu?
Kako prepoznati, ali ima pes bolečine v trebuhu ali je bolan?
Kako ravnati s psom, ki ima občutljiv želodec?
Kako pomiriti psa?
Kaj hraniti psu z občutljivim želodcem?
Ali lahko psi pijejo mleko?
Katero mleko je primerno za pse?
Psi lahko pijejo mleko, dokler ne vsebuje sintetičnih dodatkov in se uporablja glede na njihove potrebe. Po odvajanju od materinega mleka sicer ni nujno, da pes še naprej uživa mleko. Vendar pa lahko dodatna podpora z mlekom koristi psom, ki so oslabljeni – na primer zaradi dolgotrajnih težav s paraziti, kot so gliste ali giardije, v obdobju okrevanja ali če potrebujejo dodatno energijo pri vsakodnevni prehrani. V takšnih primerih lahko v prehrano vključite Canis Extra Kozje polnomastno mleko v prahu.Več informacij o giardijah pri psih najdete v našem vodniku “Giardije pri psih“, medtem ko vodnik “Naravna prehrana pri okužbi z glistami pri psu in mački“ ponuja več informacij o glistah pri psih in mačkah.