V vaš dom je prišel pasji mladiček. Kaj pa sedaj, kaj narediti ko pride mladiček domov? Kako preživeti prvi dan s spom? Pasji mladiček v novem domu je velik dogodek, tako za vas kot za njega. Mladički so še vedno v procesu prilagajanja na svoje okolje, zato je pomembno, da ustvarite varno in udobno okolje, ki bo pomirilo njegove strahove in pomagalo pri prilagajanju na nov dom.
Prvi dan s psom je pomemben, ker boste oblikovali temelje za dolgo in srečno življenje skupaj. Bodite potrpežljivi, nežni in polni ljubezni. Poskrbite, da bo prvi dan čim bolj miren. Mladiček bo verjetno prestrašen in zmeden, zato mu dajte čas, da se navadi na novo okolje. V nadaljevanju bomo napisali katere osnovne potrebščine so primerne, kako je s spanjem pasjega mladička, kako ga seznaniti z ostalimi člani družine in kaj narediti, če pasji mladiček joka ponoči?
Prvi dan s psom: 6 stvari, ki jih ne smete izpustiti
- BODITE Z NJIM: vsaj nekaj prvih dni je smiselno, da ste skupaj z mladičkom doma, da se navadi nove osebe in, da izgubi strah pred novim in nepoznanim.
- POSKRBITE ZA MIR V SVOJEM DOMU: pasji mladič je lahko pod strenom zaradi novih vonjev, ljudi in prostorov prav tako pa ga je prizadela ločitev od matere. Zato poskrbite, da bo vaš dom miren in se bo v njem mladiček počutil varnega in sprejetega.
- DAJTE MU PRILOŽNOST ZA RAZISKOVANJE: mladičku dovolite, da v svojem tempu razišče sobe in svoj novi življenjski prostor. Seveda ste zraven, da ga opazujete in spremljate, da ne naredi kakšne neumnosti.
- PELJITE GA VEN: razkažite mu okolico zunaj; ne pretiravajte s površino, ampak samo toliko, da se seznani z vonji, ki jih bo pogosto srečeval. Prav tako mu dajte možnost, da opravi potrebo zunaj.
- DAJTE MU PRILOŽNOST ZA INTERAKCIJO: v mladiča ne silite in se ga ne dotikajte neprestano. Dajte mu možnost, da sam pride k vam in vzpostavi stik.
- POKAŽITE MU LEŽIŠČE: že prvi dan mu pokažite kje je njegov prostor, tako da bo vedel, da je to nekja “njegovega” kamor se lahko varno zateče.

Prvi dan s psom: Osnovne potrebščine
Priprava na pasjega mladička je ključnega pomena, saj boste s tem olajšali njegov prehod v nov dom in si tako zagotovili, da boste čim bolj pripravljeni na prihod novega družinskega člana. Za začetek je smiselno, da imate pripravljene naslednje potrebščine:
Mehko posteljo ali blazino
Pripravite prostor kjer bo mladiček lahko spal in se sprostil. Izberite takšno ležišče, da mladičku predstavljalo varnost. Naj bo mehko, udobno in toplo. V ležišče priporočamo, da mu daste tudi odejo ob katero se bo stisnil, lahko pa tudi kakšen kos vašega oblačila, tako da se mladiček čim hitreje navadi na vaš vonj in ga tudi povezuje z varnostjo in toplino.
Če bi opazili, da ima vaš mladiček težave s sproščanjem, je živčen, nervozen in ekstremno pod stresom. V takšnih primerih včasih pomaga, če v bližino postavite uro, ki glasno tiktaka in na tak način posnemate bitje materinega srca. Zagotovo pa boste tudi na internetu našli zvoke bitja srca in jih lahko predvajate pasjemu mladičku, če bi opazili, da je v stiski. Pomaga lahko tudi kakšna mehka plišasta igrača ob katero se lahko vaš mladiček stisne.
Transportna kletka ali torba
Za varno prevažanje mladička tako v avtu, kot na drugih mestih boste potrebovali transportno torbo ali transportni boks. Kletka bo prav tako uporabna pri učenju čistoče, saj mladički običajno ne onesnažujejo svojega prostora kjer spijo ali počivajo. Za mladička najbolj varen način vožnje je, da je v boksu čeprav mu verjetno ne bo všeč, ko ga boste zaprli in bo jokal.
Na tem mestu je ogromno odvisno od vzreditelja. Nekateri vzreditelji, mladičke še preden jih oddajo v nov dom, vozijo naokrog v boksu in avtu, tako da so mladički s tem že seznanjeni in tako tudi prva vožnja v nov dom ni tako stresna. Je pa seveda vedno odvisno kakšno dolgo pot boste prevozili. Kasneje, ko mladiček odraste v mladega psa pa je varen način vožnje tudi pripenjanje na zadnjem sedežu. Za mladička pa vsekakor priporočamo transport v varnem transportnem bokus ali v primeru miniaturnih pasem v transportni torbi.
Notranji boks
Boks je vsekakor stvar razprav in imamo številne skrbnike, ki ga zagovarjajo in številne, ki so proti zapiranju mladička/psa v boks. V primeru, da se boste odločili za notranji boks je pomembno, da začnete že mladička zapirati in navajati na boks. Odraslega psa je veliko težje navaditi. Več o navajanju mladička na boks si lahko preberete v samostojnem prispevku: NAVAJANJE PSA NA BOKS.
Hrana za mladiče in priboljški
Od vsega naštetega tukaj je najbolj pomembno, da si vzamete čas in razmislite s katero hrano in kako boste hranili pasjega mladička. Ko boste razmišljali o hrani imejte v mislih naslednje:
- Mladičkom se imunski sistem še razvija, zato je izjemnega pomena, da so hranjeni z naravno hrano, da prejmejo izkjlučno naravne vitamine in minerale za izgradnjo močnega imunskega sistema, ki jih bo branil pred virusi in bakterijami do konca življenja.
- Mladički imajo posebne prehranske potrebe za rast in razvoj, zato je pomembno, da izberete zares kvalitetno hrano, ki vsebuje več zdravega mesa, več zdravih maščob in višji delež vitaminov in mineralov v primerjavi s hrano za odraslega psa
- Izberite takšno hrano in način hranjenja, ki bo ustrezal tudi vašemu načinu življenja. Npr., če boste veliko na poti, ko kuža odraste, je bolj primerna suha hrana kot mokra.
Naturavetal hrana je popolnoma naravna, popolnoma brez konzervansov, ojačevalcev okusa, ojačevalcev strukture, umetnih arom in brez sintetično dodanih vitaminov in mineralov. To je hrana, ki da vašemu mladičku na voljo vsa hranila (beljakovine, maščobe, vlaknine, vitamine in minerale), da jih lahko vključi v svoj organizem za pravilen in optimalen razvoj.
Za mladičke imamo posebno linijo hrane hrane. Od naravne hladno stiskane hrane sta za mladičke na voljo dva okusa; piščanec in losos. Mokra hrana za mladičke je na voljo v pločevinkah v treh okusih: piščanec, govedina in jagnjetina. Na voljo pa sta tudi dve klobasi: pašna jagnjetina s prosom in kozjim mlekom ter govedina sprosom in kozjim mlekom. Hrana za mladičke vsebuje višji delež mesa, več maščob (je bolj kalorična), več vitaminov in mineralov. Takšna sestava omogoča pravilen razvoj in enakomerno rast skozi celotno obdobje rasti.

Ker je odločitev s čim in kako boste hranili svojega mladiča izjemno pomembna, smo na to temo napisali daljši in bolj poglobljen priskevek: PREHRANA PASJEGA MLADIČA. Zavedati se moramo, da je prehrana v fazi mladiča izjemnega pomena in lahko z zdravo in naravno hrano največ prispevamo k zdravjo za celotno življenje psa. Prav tako hrano ne izbiramo za en dan ali za en mesec, temveč za daljše časovno obdobje.
Ob hrani so seveda izjemnega pomena tudi priboljški. Prvo pravilo je, da s priboljški ne pretiravamo in priboljški nikoli ne nadomestijo obroka. Ker pa so mladički izjemno radovedni, prav tako jih moramo naučiti ogromno novega, priboljški pa so najboljša nagrada – brez poslastic ne bo šlo. Za mladičke boste potrebovali dvojne različne priboljške:
- Majhni priboljši za nagrajevanje – uporabite lahko sicer kar hrano, če bo dovolj velika motivacija, v nasprotnem primeru pa priporočamo mini posušena pljuča (goveja, konjska, kozja, jagnječja), ribje zvezdice ali mesne trakove (kunčji, konjski, kozji, račji, jelenji), ki jih sami drobite na poljubne koščke. Kot zadnje (kot najboljša motivacija) se lahko uporabijo naše klobase – narežete jih na kolobarje in kocke ter uporabite za nagrajevanje.
- Trdi priboljški – imajo dvojno vlogo saj z njimi zaposlite mladička za nekaj časa. Ob glodanju se mladiček sprošča in pomiri kar pomeni tudi manj uničevanja in manj destruktivnega vedenja. Kot drugo trdi priboljški (s tem ko se ustvari trenje med zobmi in priboljškom) pomagajo pri naravni negi zob in masaži dlesni. Trdi priboljšek je vedno potrebno izbrati glede na velikost mladička in biti zraven in nadzorovat kako mladiček priboljšek zgrize.
Manjše potrebščine: posode, vrečke za kakce, prva pomoč
Potrebovali boste vsaj 2 posodi, eno za vodo in drugo za hrano. Izberite takšno posodo, ki bo primerna vaši pasmo psa. Priporočamo posode z nedrsečim dnom, da mladičkom posoda “ne beži”. Če ge za mladička večje pasme, lahko že tako na začetku malo dvignete posodice ali jih namestite v stojali, tako da je vrat stegnjen in manjša možnost vračanja hrane. Potrebna je redna čistoča posodic. Pomembno je, da ima mladič vedno na razpolago svežo vodo, zato potrebuje za vodo samostojno posodico.
Nikakor ne pozabite za vrečke za pobiranje iztrebkov. Mladički lahko kakajo 4-5 x na dan, zato boste porabili kar precej vrečk za iztrebke. Pobiranje iztrebkov je z zakonom obvezno. Ampak iztrebkov ne pobiramo zgolj zaradi zakona, temveč zaradi zdravja psov in preprečevanja širjenja notranjih zajedavcev. Mladički so izjemno radovedni in bodo brez težav pojedli iztrebke drugih živali. To zagotovo nobenemu lastniku ni všeč, zato ohranjamo zdravo skupnost in vsi pobiramo iztrebke.
Prva pomoč – po mojem mnenju ni to potrebščina, ki bi jo nujno potrebovali, saj lahko v primeru poškodb uporabite lastne povoje in gaze. V primeru zaužitja kakšnih predmetov ali “sumljive hrane” od zunaj je pa tako obvezen obisk veterinarja.
Oprema in igrače
Od opreme boste za začetek potrebovali ovratnico, oprsnico, klasičen 2 m povodec in sledni povodec dolg 5 m ali več. Igrače so prav tako pomemben del življenja mladička, zato mu obogatite okolje. Smiselna je kakšna plišasta igrača ob katero se mladiček lahko stisne, da mu nudi bližino in toplino. Prav tako mu priskrbite kakšno žogico ali frizbi za igro prinašanja. Ne pozabite na dentalne igrače za krepitev dlesni in za odvračanje mladička od uničevanja pohištva in drugih predmetov. Zaželjene pa so tudi interaktivne igrače za mentalno zaposlitev mladička.
Pripomočki in izdelki za nego
Odvisno od pasme boste potrebovali različno veliko pripomočkov za nego. Pri psih z daljšo in bolj zahtevno dlako boste potrebovali več izdelkov za vzdrževanje lepega kožuščka. Prav tako ne pozabite na klešče/škarje za pasje kremplje in izdelke za nego zob (v primeru manjših pasem). Potrebovali pa boste tudi kakovosten šampon, izdelek za negovanje tačko, oči in ušes. Naturavetal ponuja celo linijo naravnih izdelkov za nego kosmatincev.

Kako pripraviti dom, da bo varen za pasjega mladiča?
- Izberite prostor za mladička, kjer bo imel svojo posteljo ali ležišče, ki bo udobno in zaščiteno. To je lahko tiha in mirna soba, kjer lahko počiva, ali pa kotiček v dnevni sobi, kjer se lahko počuti kot del družine.
- Umaknite nevarne predmete: Poskrbite, da bodo vsi nevarni predmeti, kot so kemikalije, čistila, električni kabli in majhni predmeti, ki bi jih lahko pogoltnil, varno shranjeni. Mladički pogosto raziskujejo z usti, zato je pomembno, da so ti predmeti izven dosega.
- Pripravite posodice za vodo, mladiček naj ima na razpolago vedno svežo vodo.
- Reden sprehod: Poskrbite, da imate dovolj možnosti za sprehode, bodisi v parku, bodisi na ulici, kjer bo mladiček lahko raziskoval in se učil socialnih veščin.
- Prehrana in urnik hranjenja: Ustvarite si rutino za hranjenje mladička, da se bo hitro naučil, kdaj in kje bo dobil hrano. Na začetku dajajte mladiču enako hrano kot njegov prejšnji lastnik. Vse nenadne in nepotrebne spremembe lahko mladička še dodatno spravijo v stres in povzročijo prebavne motnje.
- Poskrbite, da bo zavarovana tudi okolica doma: Mladička nikoli ne puščajte samega zunaj, če ta ni v ograjenem dvorišču. Če imate vrt ali dvorišče, poskrbite, da je ograja dovolj visoka in trdna, da pes ne bo mogel uiti.
Priprava ostalih domačih živali na prihod mladička
Hišni ljubljenčki so lahko zelo zaščitniški glede svojega ozemlja, zato je ključno, da novega pasjega mladiča z drugimi hišnimi ljubljenčki spoznate na skrbno nadzorovan in previden način. Pred prihodom pasjega mladiča lahko starejšega psa že prej seznanite z njegovim vonjem in obratno. Tako bo obema vonj že znan. Predstavite jih na nevtralnem okolju, tako se ne bodo počutili ogrožene. Oba naj bosta na povodcu, dajte pa jima čas, da se navadita eden na drugega in se prevohata.
Ostanite potrpežljivi in ne kaznujte drugih hišnih ljubljenčkov, če se odzovejo negativno. Ker so psi navajeni drugačne hierarhije moramo razumeti, da morajo vzpostaviti svoja pravila, da lahko živijo usklajeno, pri čemer odnose uredijo starejši hišni ljubljenčki. Pasjemu mladiču omogočite varen in miren prostor, kamor se lahko od ostalih hišnih ljubljenčkov umakne, če se utrudi ali ustraši. Nikoli pa ne puščajte mladiča samega z drugimi hišnimi ljubljenčki. Pomembno pa je tudi hišnim ljubljenčkom zagotoviti ločene prostore, saj vsak hišni ljubljenček potrebuje svoje ozemlje, na katerem lahko nemoteno počiva in se hrani. Poskrbite, da imajo živali ločena ležišča in območje hranjenja.
Koliko pasji mladiči spijo?
Spanje ima ključno vlogo pri krepitvi spomina, razvoju živčnega sistema in ohranjanju zdravja. Poleg tega je to čas, ko se mladički lahko popolnoma sprostijo in se pripravijo na nove dogodivščine. Zato spanje ni le dolgočasna prekinitev njihove igre, temveč pomemben del njihovega razvoja. Na splošno mladiči spijo od 18 do 22 ur na dan, vendar se to lahko nekoliko razlikuje glede na starost, pasmo in individualne potrebe mladiča.
- Novorojenčki in zelo mladi mladiči (0–2 meseca) spijo skoraj ves čas, saj se njihovo telo in možgani še razvijajo.
- Mladiči (2–6 mesecev) še vedno potrebujejo veliko spanja, vendar bodo začeli preživljati več časa v igri, raziskovanju in učenju.
- Mladiči, starejši od 6 mesecev, začnejo imeti bolj strjeno dnevno rutino, vendar še vedno spijo veliko (približno 16–18 ur dnevno).
Postavite mladičkovo posteljo ali ležišče na mirno mesto, stran od hrupa in močne svetlobe. Izberite udobno posteljico, ki bo mladičku zagotavljala udobje. Poskrbite, da se mladiček čez dan dovolj giblje, saj bo to prispevalo k boljšemu spancu ponoči. Ohranite dosleden urnik spanja, prilagojen mladičkovi starosti, da vzpostavite rutino. Poskrbite, da bo ležišče vedno čisto in suho ter ga redno perite in prezračujte. Prav tako pazite na ustrezno temperaturo, da bo mladičku udobno in se ne bo pregreval ali zmrzoval.

Zakaj mladič ponoči joka/cvili?
Obstaja lahko več razlogov, zakaj pasji mladiči ponoči jokajo.
- Ločenost od matere: Mladiči so v prvih tednih življenja zelo navezani na svojo mater in leglo. Ko so ločeni od nje, še posebej ponoči, lahko občutijo tesnobo in si želijo biti nazaj s svojo mamo.
- Strah in tesnoba: Mladiči se lahko počutijo prestrašeni v novem okolju, saj so še vedno v fazi socializacije. Temu lahko pomaga občutek varnosti, kot je mehka postelja ali nekaj, kar diši po mami.
- Lakota ali žeja: Če mladič ni dovolj nahranjen ali pije premalo vode, bo morda jokal zaradi lakote ali žeje. Pomembno je, da mu zagotovite redne obroke in da ima vedno na voljo dovolj vode.
- Potreba po stranišču: Mladiči pogosto nimajo popolnega nadzora nad mehurjem in črevesjem, zato se lahko zgodi, da ponoči jokajo, ker morajo na stranišče in ne morejo ven iz prostora, kjer spijo.
- Utrujenost: Mladiči imajo veliko energije, vendar se lahko hitro utrudijo. Če se ne morejo umiriti in zaspati, bodo morda začeli jokati, ker so preutrujeni.
- Zdravstvene težave: Če jok mladička traja dlje časa ali se zdi, da mladič trpi zaradi bolečin ali nelagodja, je pomembno, da ga pregleda veterinar, saj to lahko kaže na zdravstvene težave.