Pomeranec

Valerija,
29. oktobra, 2024

Pomeranec je pes manjše rasti z dolgo in puhasto dlako. Njihov obraz ima izjemno lepe poteze, zato ni presenetljivo, da je to izjemno priljubljena in popularna pasma. Zaradi svoje majhnosti je primeren za stanovanja in tudi za bivanje v hiši.

V tem prispevku smo zbrali vse pomembne informaciji o pasmi pomeranec. Natančno bomo opisali izgled pasme, karakterne lastnosti pasme, se dotaknili ustrezne prehrane in potrebne nege. Prav tako vas bomo seznanili z morebitnimi zdravstvenimi težavami in z vsemi informacijami, ki jih potrebujete, preden se odločite za nakup pomeranca.

Pomeranec: splošne značilnosti in karakteristike pasme

FCI skupina: 5. FCI skupina – špici in pratipski psi

TEŽA: 1.8 – 2.5 kg

VIŠINA: 18 – 22 cm

ŽIVLJENJSKA DOBA: 12 – 16 let

BARVA IN DOLŽINA DLAKE:  dolga, ravna dvojna dlaka različnih barv – bela, črna, rjava, siva, rdečkasta, krem, oranžna in še različne kombinacije ter vzorci.

ZAHTEVNOST VZGOJE: srednje zahtevna pasma za vzgojo

LAJANJE: pasma, ki zelo rada laja

ZDRAVJE: srednje zdrava pasma

Pomeranec osnovne značilnosti in izgled pasme
Pomeranec osnovne značilnosti

Izgled pasme

Pomeranci so majhni psi z dolgo, gosto dvojno dlako najrazličnejših barv – bela, črna, rjava, siva, rdečkasta, krem, oranžna in še različne kombinacije ter vzorci. Glavico krasijo majhna trikotna ušesa, rjave oči in kratek gobček, ki se zaključi s črnim smrčkom. Okoli glave imajo bujno grivo. Njihovo telo je kvadratasto, zaradi velike količine dlake pa spominjajo na majhno kosmato kepico. Rep je postavljen visoko in leži ravno na hrbtu.

Karakterne lastnosti: Temperament in osebnost

Pomeranci so majhni psi z velikim srcem in še večjim karakterjem. So ekstrovertirani, pametni in živahni psi. Zaradi radovednosti in inteligentne narave so odlični spremljevalci pri vsakodnevnih aktivnostih. Včasih mislijo, da so večji kot v resnici in se spopadejo z velikimi psi ali pa jim vsaj »zagrozijo«. Za svojo majhnost se oddolžijo s pogumom – ko imamo doma pomernaca, nas nikoli ni strah, da bo kdo vstopil v stanovanje nenapovedano. Nagnjenost k lajanju jih naredi dobre pse čuvaje.

Pomeranci in otroci – kako se ujamejo?

Njihova ljubezniva, igriva narava je odlična za družine z otroki vseh starosti. Ker imajo ogromno energije bodo z otroki dirkali po parku, zvečer pa skočili v naročje in se crkljali. Pomeranci so odlični družinski psi. So zelo ljubeznivi, radi se crkljajo, družijo in igrajo s svojo družino. Pomeranci imajo veliko energije in se z veseljem podijo po dvorišču z mlajšimi člani družine. Otroci jih zlahka primejo v roke in vozijo na sprehode, ker niso premočni.

Pozorni moramo biti le, da majhne otroke naučimo, kako se pomerance pravilno dvigne in kako se z njimi rokuje. Mlajši otroci nimajo še občutka za svojo moč, zato so lahko pregrobi. Pomeranci so majhni (zato so tudi precej krhki) in jih nepravilni prijemi poškodujejo ali obratno, se zaradi grobosti počutijo ogrožene in v obrambi ugriznejo.

Ujemanje z drugimi živalmi?

Pomeranci se načeloma dobro ujemajo z drugimi živalmi v hiši, še posebej če so z njimi odraščali. Če novo žival predstavimo kasneje v njihovem življenju, je odziv odvisen predvsem od temperamenta in socializacije posameznega psa. Nekateri pomeranci so precej dominantni in ukazovalni in ne bodo marali deliti svojega prostora z drugimi živalmi.

pomeranec
Pomeranci se dobro razumejo z drugimi ljubljenčki in tudi otroci

Tip dlake in splošna nega pomeranca

Pomeranci imajo dvojno dlako. Notranja plast – podlanaka – je gosta, puhasta in kratka, zunanja plast pa je črvsta, ščetinasta ter dolga. Obe plasti skupaj delujeta kot naravna zaščita. Zunanja plast ščiti pred umazanijo, dežjem in zunanjimi vplivi. Podlanka zagotavlja izolacijo pred vročino in mrazom ter pomaga uravnavati telesno temperaturo (poleti ujame mrzel zrak, ki preprečuje pregrevanje, pozimi pa ujame tople zrak in greje).

Pomeranci dvakrat letno menjajo dlako. Prvič spomladi, ko odvržejo zimski plašček, nato pa še konec poletja, ko odvržejo poletno dlako in se odenejo z zimsko.  V obdobju menjave dlake bo ta izpadala še bolj intenzivno kot po navadi.

Priporočamo, da pomeranca krtačite vsaj enkrat tedensko, v času menjave dlake pa večkrat. Ni slabo tudi, če si poiščete pasjega frizerja, ki bo namesto vas izvedel celovito nego dlake, vključno s čiščenjem ušes in striženjem krempljčekov, vsake štiri do šest tednov. Sicer pa pomeranca kopamo samo, ko je to resnično potrebno – prepogosto kopanje lahko škoduje koži in dlaki. Ne pozabimo tudi na krtačkanje zob. Ker so pomeranci nagnjeni k razvoju zobnega kamna, je priporočljivo vsakodnevno ščetkanje.

Lastniki pomerancev imajo izjemno dobre izkušnje s Canis Extra oljem za nego zob, ki vsebuje tudi silikonski naprstnik za doseganje vseh kotičkov. Gre za popolnoma naraven izdelek iz kombinacije različnih olj, ki odstranjujejo zobne obloge in preprečujejo nastanek novih. Canis Extra nega ušes pa bo poskrbela za vedno čista in zdrava ušesa. Ne pozabite na nego občutljivih tačk in prstkov pri pomerancih. Poskrbite, da bo dlaka med prsti vedno postrižena, blazinice pa negujete s Canis Extra olje za nego šapic.

Ali lahko obrijemo pomeranca?

Kratek odgovor na to vprašanje je ne, pomerancev ne brijemo. Ampak zakaj? Z britjem izenačimo dolžino podlanke in zunanje dlake, kar pa je problem, saj bo podlanka zrasla nazaj hitreje kot zunanja dlaka. To bo vplivalo na naravni cikel izpadanja dlake in povečalo stopnjo nastajanja t.i. »vozljev«.

Prav tako bo nova »zunanja dlaka« (ki je pravzaprav podlanka) drugačne teksture in bo bolj nagnjena k pobiranju trave, vejic in umazanije. Z britjem tudi ne rešimo težave izpadanja dlake – ker podlanka izpada hitreje kot zunanja dlaka, z britjem pa prevlada ravno ta, bo izpadanje dlake še bolj intenzivno.

nega pomeranca
Zaradi bogate in goste dlake pomeranci zahtevajo nekoliko več nege

Morebitne zdravstvene težave pomerancev

Pomeranci lahko imajo kar nekaj zdravstvenih težav:

  • Izpah pogačice – med gibanjem se pogačica premika gor in dol po žlebu in s tem omogoča gibanje kolena. Izpah pogačice je, ko pogačica preskoči ven, na eno ali drugo stran žleba. Ko pogačica preskoči, je gibanje oteženo. Gre večinoma za prirojeno obolenje, kar pomeni, da je dedno pogojeno.
  • Kolaps sapnika – hrustanec v sapniku ne opravlja več svoje naloge, zato se sapnik sesede sam vase in prekine pretok kisika. Dva glavna vzroka za to sta pretesna ovratnica ali genetika. Znaki kolabiranega sapnika so oteženo dihanje, kašljanje in piskanje.
  • Black Skin Disease (BSD) – pomeranci so nagnjeni k izpadanju dlake, ki ga poznamo tudi pod imenom alopecija ali bolezen črne kože. Slednje ime je bolezen dobila zaradi pigmenta, ki na koži brez dlake včasih potemni.
  • Hipoiroidizem – hipotiroidizem je stanje, ki prizadene ščitnico in povzroči nenormalno nizko raven hormonov T3 in T4 v telesu. Nedelovanje ščitnice vpliva na več organov – klasični znaki so alopecija, značilen »podganji repek«, utrujenost, hitro pridobivanje telesne teže, ne-navdušenost nad sprehodi in drugimi športnimi aktivnostmi. Pojavi se lahko neplodnost. Hipotiroidizem ni ozdravljiv. Psi potrebujejo vsakodnevno dodajanje ščitničnih hormonov, sicer pa živijo dolgo normalno življenje.
  • Patentni duktus arteriosus – PDA – patentni duktus arteriosus (PDA) je prirojena srčna napaka. Pri normalnem razvoju ploda je duktus arteriosus začasni prehod med pljučno arterijo in aorto ter omogoča pretok krvi med obema krogoma krvnega obtoka. Po rojstvu se zapre. Pri PDA se ta začasni prehod po rojstvu ne zapre, kar povzroči nenormalen pretok krvi med pljučno arterijo in aorto. Posledice vključujejo srčno popuščanje, težko dihanje in druge zdravstvene težave. Zdravljenje je kirurško.
  • Težave z zobmi – tipična težava, na katero moramo biti pozorni, je ne-izpadanje mlečnih zob. Ker je gobček pomerancev tako majhen, lahko mlečni zobje ostanejo v dlesnih, ko že začnejo izraščati stalni. To povzroči težave zaradi prenatrpanosti: hrana se ujame med zobe, na njih pa se začneta nabirati zobni kamen in zobne obloge. Če jih ne odstranimo, se razvije gingivitis (bolezen dlesni).
  • Težave s spustom testisov ali kriptorhizem – kriptorhizem je stanje, pri katerem se en ali oba testisa ne spustita v mošnjo, kot bi se morala med razvojem ploda. To poveča tveganje za razvoj tumorjev na modih in ingvinalno kilo.

Najboljša hrana za pomerance

Da se izognemo številnim zdravstvenim težavam moramo pomeranca kupiti pri preverjenem vzreditelju, ki testira svoje vzrejne pse na vse možne genetske bolezni. Prav tako pa imate vpogled na starše in stare starše mladička in se tako prepričate, da generacija nima genetskih težav. Druga izjemna pomembna stavr pa je naravna in kakovostna prehrana skozi celotno življenje pomeranca.

Pomembno je, da se izogibamo hranjenju pomeranca s hrano slabe kakovosti, ki ne izpolnjuje prehranskih potreb psa. Vedno izberimo visokokakovostno pasjo hrano, ki je primerna starosti, teži, stopnji aktivnosti in morebitnim zdravstvenim težam psa.

Za zagotavljanje sijoče dlake vključimo hrano, ki vsebuje esencialne maščobne kisline, kot so omega-3 in omega-6 maščobne kisline, ter beljakovine visoke kakovosti, ki podpirajo rast dlake. Priporočamo hladno stiskano hrano pa pse Canis Plus losos. Dodajmo tudi prehranska dopolnila, kot so ribje olje (Canis Extra hladno stiskano lososovo olje). Dvakrat na leto (v času menjave dlake) lahko dodajamo tudi multivitaminski kompleks Canis Extra Aktiv.

Neješčos in izbirčnost pri hrani je lahko značilna za pomerance. V takšnem primeru svetujemo, da pri izbrani hrani vztrajate. Psu hrano ponudite 3x na dan, hrana naj ne bo na voljo vse čas. V primeru, da vaš pomeranec ne želi jesti suhe hrane in mu bolj diši mokra hrana, je tudi mokra hrana v pločevinkah odlična izbira. V tem primeru je potrebno več pozornosti nameniti negi zob. Naturavetal mokra hrana za pse je prav tako kot suha hrana popolnoma brez vseh sintetični dodatkov, umetnih arom in ojačevalcev okusa.

Od priboljškov je pomerancem smiselno ponuditi tanjše trde priboljške, ki omogočajo daljšo zaposlitev in hkrati omogočajo naravno nego zob in masažo dlesni. Idealni za pomerance so Canis Extra jagnječji trakovi.

Vzgoja in trening pomeranca

Pomeranci so inteligentni in radovedni, kar olajša njihovo učenje, vendar so hkrati precej trmasti, kar pa oteži spreminjanje neželenih vedenj. Pri vzgoji moramo biti dosledni in potrpežljivi. Obvezno je poudariti dobro socializacijo. Z njo je potrebno začeti takoj. Če pomeranca ne socializiramo, so nagnjeni k dominantnosti in agresivnosti do drugih psov.

So zelo teritorialni in neustrašno z lajanjem in agresivnim vedenjem varujejo svoj teritorij tudi pred zelo velikimi psi. Če bo treba, bodo izzvali tudi dogo! Kot veliko majhnih pasem so tudi pomeranci nagnjeni k pretiranemu lajanju, predvsem ko jim je dolgčas ali pa ko varujejo svoj teritorij. Pomembno je torej, da mladička izpostavimo različnim ljudem, živalim, situacijam in okoljem.

Pomeranci se zelo navežejo na svoje lastnike in so nagnjeni k razvoju ločitvene tesnobe. To vodi v lajanje, uničevanje pohištva in lulanje v notranjih prostorih ob naši odsotnosti. Dobro jih je že od malega navaditi na našo odsotnost. Priporočamo tudi vajo hoje na povodcu, saj imajo pomeranci veliko energije in lahko med sprehodom vlečejo in skačejo. Ne navajamo jih na skakanje s kavča ali postelje, saj so to drobni psi, ki si pri takih skokih lahko poškodujejo sklepe.

Pomaranca vedno šolamo na način pozitivne motivacije in vsako željeno vedenje nagradimo s pohvalo, igro, našo pozornostjo ali priboljškom. Za priboljške lahko uporabljate kar Naturavetal pelete, v kolikor je vaš pomeranec ješč in hrano z užitkom poje. V primeru, da vaš pomeranec zgoj na hrano ne bi želel trenirati, se lahko poslužite Naturavetal mini priboljškov za nagrajevanje.

Najbolj primerno okolje za bivanje in priprava doma za pomeranca

Pomeranci lahko bivajo v hiši ali stanovanju. Ker so pomeranci majhni psi, lahko odlično živijo tako v hiši kot tudi v stanovanju. Ne potrebujejo veliko prostora za gibanje, imajo pa veliko energije, zato jim moramo zagotoviti dovolj pogoste in dolge sprehode ter nekaj mentalne stimulacije, ki jih zaposli ko nas ni doma. Potrebujejo tudi ljubeznivo okolje, saj so pomeranci zelo navezani na svoje lastnike in radi preživljajo čas v njihovi družbi.

Pomeranci so primerni tudi za aktivne lastnike. Pomeranci so majhni, ampak polni energije. Sprehodi, igre in druge aktivnosti so ključne za ohranjanje dobrega počutja (tako njihovega, kot našega). Preden pripeljete svojega pomeranca domov se pozanimajte o hrani, ki mu jo boste dajali in o negi, ki jo pasma potrebuje. Nabavite udobno ležišče, nekaj igrač za mladičke in nekaj interaktivnih igrač, da psu ne bo dolgčas. Na tak način se bo vaš pomeranec počutil varnega in povezanega z vami.

Aktivnost in potrebna količina gibanja

Pomeranec ni pasma za zapečkarje. So majhni, ampak polni energije, pripravljeni raziskovati svet v dobrem in slabem vremenu. Kljub kratkim nogam uživajo na dolgih sprehodih, v povprečju pa potrebujejo nekje 1 uro gibanja na dan, ki jo lahko razdrobimo na več sprehodov in aktivne igre. Pri igri in gibanju upoštevajmo majhnost pomeranca in se izogibajmo pretiranemu skakanju z višine, ki bi preobremenila sklepe.

Stroški vzdrževanja in nakupa pomeranca

Pomeranci so žal ena izmed pasem psov, ki se včasih prodajajo v t. i. “puppy mills” ali tovarnah mladičev. Puppy mills so neetične vzreje, kjer se psi pogosto gojijo v slabih razmerah, brez ustrezne veterinarske oskrbe in socializacije. Cilj teh vzrej je zgolj dobiček, zato se mladički prodajajo brez preverjanja zdravja staršev ali mladičkov. Pomeranci, ki izhajajo iz takšnih tovarn mladičev, pogosto trpijo za genetskimi boleznimi, vedenjskimi težavami in socializacijskimi pomanjkljivostmi. Zato je ključnega pomena, da natančno preverimo vzreditelje in se izogibamo nakupu psa iz dvomljivih virov.

Dobri vzreditelji pomerancev izberejo starše za svoje leglo na podlagi zdravja in temperamenta ter pri tem upoštevajo skladnost s standardi pasme. Leglo socializirajo in so nam dosegljivi za pomoč z nasveti tudi, ko mladička že pripeljemo domov.

Cena pomerancev se razlikuje glede na poreklo, linijo vzreje, barvo in spol. Mladički iz uglednih linij, ki imajo starše s priznanimi rodovniki in uspešno zgodovino na razstavah, običajno stanejo več. Stroški vzdrževanja pomeranca pa so v primerjavi s srednje velikimi in velikimi psi manjši. Strošek hrane in tudi veterinarski stroški so manjši.

Zgodovina pasme pomeranec

Glede na količino dlake ni nič čudnega, da ima pomeranec korenine globoko zakopane v ledenih prostranstvih Islandije. Težje pa si je predstavljati, da so potomci teh majhnih kepic veliki akrtični volčji špici. Vendar so značilna majhna ušesa (ki so ščitila pred nevarnostjo ozeblin) in debela podlanka (za ohranjanje toplote) ostanek življenja v ledeni pokrajini, kjer so arktični volčji špici vlekli sani, lovili tjulne in varovali ljudi.

Kdaj točno so pomeranci prišli v Evropo ni znano, vendar pa jih je pot peljala vzdolž južne obale Baltskega morja, ob pokrajini Pomeraniji (ime “pomeranec” pa se ni takoj prijelo – Nemčija ga je sprejela šele leta 1974).

Kraljica Chralotte je prva pripeljala pomerance v Anglijo, njeni vnukinji, kraljici Viktorija pa gredo zasluge za priljubljenost pasme. Kraljica Vikotirja je imela svojo vzrejo pomerancev. Všeč so ji bili majhni, rdečkasti posamezniki, zato je spodbujala parjenje manjših psov. V času njenega življenja se je pasma v velikosti zmanjšala za polovico. Leta 1873 je bil v Angliji ustanovljen Kennel Club, kjer je bil pomeranec (takrat še pod imenom “Spitz Dog”) med prvimi priznanimi pasmami.

trije pomeranci
Pomeranci so lahko različnih barv – bela, črna, rjava, siva, rdečkasta, krem, oranžna in še različne kombinacije ter vzorci.

Zanimiva dejstva o pasmi pomeranec

  • Kraljica Charlotte je imela dva pomeranca po imenu Phebe in Mercury. Upodobljena sta na številnih slikah, ki so nam sedaj v pomoč, ko si poskušamo predstavljati kako so pomeranci včasih izgledali (bili so namreč veliko večji!)
  • Potop Titanika so preživeli trije psički – dva od njih sta bila pomeranca! Eni je bilo ime Lady, ime drugega pa ostaja uganka.
  • Tudi Isaac Newton je imel pomeranca, ki mu je bilo ime Diamond!
Kazalo vsebine:

Kosmatinčki svetovalni telefon

Za vsa vprašanja o prehrani in zdravju psov nas kontaktirajte.

Na voljo smo od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00

Izobraževalni članki

Katera hrana je primerna za mojega psa?

Preberi več
Dva zlata prinasalca na skali

Hladno stiskana hrana za pse, naravna in okusna

Preberi več
Srčno popuščanje pri psih - hladno stiskana hrana za pse

Kosmatinčki E-novice

V naših e-novicah vas bomo obveščali o novostih, povezanih s popolnoma naravno, zdravo hrano za pse in mačke.