Nemški kratkodlaki ptičar
Nemški kratkodlaki ptičar je verjetno ena izmed najbolj prepoznavnih pasem znotraj skupine ptičarjev (FCI 7). Spada med lovske pasme, pogosto pa ga ljudje izberejo za spremljevalca, saj je pasma izredno učljiva in zelo predana svojemu vodniku. Ima močan lovski nagon, je izjemno delaven in je izreden plavalec.
Je vsestranska in elegantna športna pasma, ki se odlično obnese tako kot lovski pes kot tudi kot ljubeč družinski spremljevalec. S svojimi izjemnimi lovskimi sposobnostmi lahko sledi in prinaša različne vrste plena, vključno z pernatimi in dlakavimi živalmi, ter celo sledi jelenu.
NEMŠKI KRATKODLAKI PTIČAR: SPLOŠNE ZNAČILNOSTI IN KARAKTERISTIKE PASME
Podrobne fizične lastnosti nemškega kratkodlakega ptičarja:
FCI skupina: 7. FCI skupina – ptičarji, srednje velik
TEŽA: 25 kg – 32 kg
VELIKOST: 53 cm – 64 cm
ŽIVLJENJSKA DOBA: 12 – 14 let
DLAKA (barva in dolžina dlake): Kratka, gosta in precej groba; rjava ali črna z belimi ali meliranimi zaplatami
NEGA: dlaka kar dosti izpada, nega je sicer nezahtevna, potrebno redno krtačenje
ZAHTEVNOST VZGOJE: zmerno zahtevna pasma za vzgojo
LAJEŽ: »zmerno lajajoči«
ZDRAVJE: razmeroma zdrava pasma, vendar pa lahko bolehajo za displazijo kolkov, problemi s srcem – subaortna stenoza, očmi in napihnjenostjo
SPLOŠEN OPIS IN ZGLED PASME
Nemški kratkodlaki ptičarji so zelo priljubljeni in vsestranski lovski psi, ki imajo veliko energije. Povprečna življenjska doba se giblje med 12 in 14 let.
Nemški kratkodlaki ptičar je srednje velik kratkodlaki pes, kateri po znanih podatkih izvira iz Nemčije. Samica meri med 53 – 59 cm, samec pa med 58 – 64 cm.
Njegova glava je elegantno oblikovana, okrašena s temnimi mandljevimi očmi, ki izžarevajo inteligenco in dobro voljo. Njegov velik temen nos dodatno prispeva k njegovemu šarmu. Pasma ima široka, spuščena ušesa, ki so postavljena visoko in ležijo ravno ob glavi.
Vendar pa je najbolj opazna značilnost nemškega kratkodlakega ptičarja njegov kratek, gost in sijoč plašč, ki je lahko enotne barve jetrne ali jetrne in bele, pogosto z madeži, pikami ali meliranimi vzorci. Samci po navadi tehtajo več kot samice, do 25 – 32 kg, samice pa od 20 – 27 kg.
KARAKTER LASTNOSTI: TEMPERAMENT IN VEDENJE
Zaradi svojega nežnega in ljubečega značaja ter enostavne nege so odlični družinski spremljevalci, ki so na svojega lastnika zelo navezani. Ker gre za delovno pasmo, potrebujejo veliko mentalne in fizične zaposlitve ter zadostno mero gibanja. Imajo veliko željo po učenju. Pasma ob pravilni vzgoji ni agresivna, šolanje pa ni preveč zahtevno, saj so izredno poslušni, čeprav jih lahko lovski nagon včasih prevzame.
So zelo pametni, navdušeni, prijazni, nežni in včasih tudi nervozni. Samote ne prenašajo najbolje, saj lahko trpijo tudi za ločitveno tesnobo. So tudi zelo strastni raziskovalci in so zelo navdušeni nad spoznavanjem novih krajev. Samci so običajno bolj odprti in izkazujejo bolj izrazite lovske instinkte v primerjavi s samicami.
Odnos do otrok in drugih živali
Nemški kratkodlaki ptičar se lepo razume z ostalimi hišnimi ljubljenčki, v kolikor je pravilno naučen v mladosti. Ker spada pod lovske pasme, ga lahko lovski nagon prevzame in lahko v drugih živalih prepozna plen, zato ga je pravočasno potrebno ustrezno vzgojiti. Nemški kratkodlaki ptičar se običajno dobro razume z otroci, čeprav je treba biti previden, ker je pasma lahko hudomušna, zlasti ko gre za mladička. Vseeno pa mu njegov nagon za lov kdaj ne pusti miru in v igri po stanovanju preganja tudi njih.
Interakcija z ljudmi
Nemški kratkodlaki ptičarji so odlični delovni psi in lovski partnerji, saj imajo veliko energije, posledično pa potrebujejo vodnike, kateri so zelo aktivni, da jih ohranjajo psihično, ter fizično stimulirane. So tudi izredno družabni in imajo radi interakcijo z ljudmi. Znajo biti tudi zaščitniški, zato se zna zgoditi, da bodo oblajali neznance in mimoidoče.
Pasma mora biti socializirana, kar vključuje izpostavljenosti različnim izkušnjam, neznancem, zvokom, ko so še mladi. Pasma definitivno ni primerna kot hišni ljubljenček za neaktivne vodnike ali pa neizkušene začetnike. Čeprav je pasma izredno družabna in predana svojim lastnikom, se lahko zgodi, da se zdolgočasen nemški ptičar lahko začne obnašati uničevalno. Ker je pasma izjemno atletska in inteligenta, lahko brez težav pobegnejo, preskočijo kakšno ograjo ali pa si iz dvorišča izkopljejo svojo pot.
NASVETI ZA NEGO IN VZDRŽEVANJE
Kopanje, nega dlake in kože
Pes ima kratko, gosto in precej grobo dlako, ki jo izgublja skozi celo leto, največ pa po zimi. Priporočljivo je redno krtačenje. Dlaka ne izpada prekomerno in je enostavna za vzdrževanje. Redno krtačenje enkrat do dvakat na teden popolnoma zadostuje, kopanje se izvaja le takrat, ko je to nujno potrebno. Pri kopanju uporabimo nežen in naraven šampon za pse.
Nega ušes
Ušesa je treba redno pregledovati, saj so pokrita. Preverimo jih enkrat na teden, lahko pa tudi večkrat. Pozorni smo na znake rdečice, oteklin, izcedka, vonja ali na sploh občutljivosti. Ušesa lahko tudi nežno očistimo, vendar le dele, ki jih vidimo s prostim očesom in le površinsko umazanijo. Uporabimo nežen robček ali krpico, ki jo navlažimo z mlačno vodo. Canis Extra kapljice za nego ušes so idealne za vzdrževanje zdravih ušes in zagotavljanje splošne nege.
Zobna higiena
Redno pa poskrbimo tudi za zobno higieno in nego dlesni. Za nego zob skrbimo z ustrezno prehrano, tršimi priboljški, ki ustvarijo trenje med dlesnim in priboljškom in tako mehansko odstranjujejo mehke zobne obloge. Lahko pa se odločimo tudi za ščetkanje zob, pri tem je pomembno, da že mladiča seznanimo s tem početjem. Idealen izdelek za nego zob je Canis Extra oljna zobna pasta.
Striženje krempljev
Ne pozabite na ustrezno nego krempljev, tačk in blazinic. Kremplji naj bodo skrajšani; če tega ne morete narediti sami, jih lahko obrežejo v pasjem salonu ali pa pri veterinarju. Pri črno obarvanih krempljih bodite še posebej previdni, da ne zarežete v živec. Dlako med blazinicami je prav tako treba ustrezno pristrižti, da se tujki ne morejo zapletati med blazinice.
ZDRAVJE, ZDRAVSTVENA OSKRBA PASME IN MOREBITNE ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Nemški kratkodlaki ptičarji so na splošno zdravi psi, vendar so lahko nagnjeni k nekaterim dednim boleznim. Preventivni ukrepi za vzdrževanje splošnega zdravja so naravna prehrana, ustrezna mera telesne aktivnosti, splošna skrb za zdravje in seveda odgovoren nakup mladiča pri preverjenemu vzreditelju. Redna preventivna veterinarska oskrba, pri veterinarju, ki mu zaupamo pa pripomore k zgodnjemu odkrivanju pogostih bolezni.
Volvulus ali želodčna dilatacija
Ker spadajo pod pasme z velikim in globokim prsnim košem, so kar precej nagnjeni k napihnjenosti ali želodčni dilataciji in volvulusu (GDV) – to je hitro napredujoča smrtno nevarna bolezen psov, ki zahteva takojšnjo zdravniško pomoč. Stanje je več faktorsko, vendar je običajno povezano s hitrim zaužitjem velikih obrokov.
Preberi več o: ZASUK ŽELODCA PRI PSU
Displazija kolkov
Nagnjeni so tudi k displaziji kolkov. Displazija kolkov je najpogostejša ortopedska bolezen v veterinarski medicini. Največji faktor za nastanek displazije kolkov je močna genetska komponenta, lahko pa so vzrok tudi okoljski dejavniki. Displazija kolkov se kaže v različnih stopnjah, lahko se pojavi le na enem sklepu ali pogosteje na obeh.
Bolezen se začne razvijati ob rojstvu in se lahko razvija vse do enega leta in pol. Bolezen se lahko pojavi pri vseh pasmah psov. Psi s hudo displazijo kolkov lahko kažejo klinične znake bolezni, ko so stari manj kot leto dni, vendar se znaki navadno pojavljajo, ko psi dosežejo srednjo starost. Odvisno od stopnje displazije, vendar očitne znake osteoartritisa (ki se razvije zaradi displazije kolkov) opazimo šele pri srednje starih in starejših psih, saj kolčni sklep s staranjem razvije več nepravilnosti.
Preberi več o: DISPLAZIJA KOLKOV
Subaortna stenoza
Poleg kolčne displazije in želodčne dilatacije pa so nemški kratkodlaki ptičarji nagnjeni tudi k boleznim srca, ena izmed njih je tudi subaortna stenoza. Pri subaortni stenozi gre za zožitev glavne žile odvodnice, po kateri se po telesu pretaka s kisikom bogata kri, ki otežuje normalen pretok krvi in oskrbovanje telesa s kisikom in potrebnimi snovmi.
Taki psi se hitreje utrudijo, zadihajo, lahko tudi kolabirajo ob večjih naporih ali nenadno poginejo. Nenaden pogin je predvsem posledica nevarnih aritmij, ki se pojavijo zaradi slabe oskrbe srca s kisikom. Bolezen se prenaša avtosomalno dominantno, se pravi, da so oboleli psi v vsaki generaciji. Dolžina preživetja pri tej bolezni je povezana z jakostjo napake, po navadi psi s hudo stenozo živijo bistveno krajši čas, nekateri ne dočakajo niti starosti enega leta.
Psi z blažjo obliko pa lahko doživijo normalno starost. Zaradi razširjenosti bolezni pri psih so v nekaterih državah uvedli priporočeno ali celo obvezno pregledovanje najbolj izpostavljenih pasem psov, namenjenih za vzrejo. Kirurško zdravljenje te srčne napake se ne obnese, z zdravili pa lahko le malo olajšamo nekatere simptome bolezni.
PRAVILNA PREHRANA PASME
Nemški kratkodlaki ptičar potrebuje naravno in kakovostno prehrano z doslednim režimom hranjenja. Kakovostnejša pasja hrana zagotavlja boljšo prebavo, ohranja psa v boljši kondiciji in poskrbi za splošno zdravje psa. Ker so nemški kratkodlaki ptičarji ena izmed bolj aktivnih pasem, je pomembno, da temu prilagodimo tudi količino hrane. Pse hranimo dvakrat do trikrat na dan, hranjenje pa jim lahko popestrimo tudi s kakšno miselno igračo in jim tako zagotovimo še dodatno mentalno zaposlitev.
Ker je pasma precej aktivna bi moral nemški kratkodlaki ptičar jesti prehrano z višjim razmerjem maščob in beljakovin. Če živi v hladnem podnebju, ali pa je večinoma na prostem, za ohranjanje telesne temperature potrebuje malce večjo količino hrane. Primerni so tudi bolj kalorični okusi, kot na primer Naturavetal hladno stiskana hrana z okusom govedine ali kunca.
Naturavetal ponuja tudi okus Canis Plus Sport z dodatnim deležem mesa, kateri ima kar 70% piščančjega mesa in je idealen za športno aktivne in delovne pse. Za hranjenje bi bila primerna tudi mokra hrana, vendar je pomembno, da preverite tudi sestavine mokre hrane, da so te zares kakovostne. Naturavetal s svojo ponudbo več kot 15-ih različnih okusov mokre hrane v pločevinkah ali mesnih klobasah psu zagotavlja ravno to.
Pri hranjenju morate biti pozorni na zdravstvene težave pasme, kot npr. dilatacijo želodca, zato psu obrok ponudite po ali pa vsaj eno uro pred aktivnostjo. Ravno zaradi tega zdravstvenega stanja svetujemo hladno stiskano hrano, ki se v želodcu psa ne napihne. Klasični briketi se v želodcu psa napihnejo in v takšni obliki ostanejo nekej do 3 h preden se prebavijo, zato briketirana hrana pomeni večje tveganje za zasuk želodca.
Glede na pogost pojav displazije kolkov je pametno v prehrano dodajati tudi prehranske dodatke, kateri pomagajo njihovim sklepom in kostem. Idealna izbira bi bil glukozamin ali pa kakovostno olje, polno omega 3 maščob, katere ne samo da pomagajo pri ohranjanju zdravih sklepov, ampak pomagajo tudi pri zdravju kože in dlake.
TRENING IN VZGOJA
Nemški kratkodlaki ptičarji so zelo inteligentni in lahko učljivi psi, primerni pa so za bolj izkušene in niti ne za lastnike začetnike. Po navadi se na vzgojo dobro odzovejo in so z vodnikom pripravljeni odlično sodelovati in biti izredno poslušni, saj so skozi čas bili vzrejeni za popolnega lovskega spremljevalca, kateri odlično sodeluje z vodnikom.
Vendar pa včasih med treningom prevlada njihova neodvisna narava in tako učenje malce oteži. To se najbolje premaga z doslednostjo in pozitivnimi metodami nagrajevanja. V nelovskih družinah nemški kratkodlaki ptičarji uživajo v igranju na prostem s svojo družino in se odlično odrežejo tudi v agilnosti.
Nemški kratkodlaki ptičarji so vedno pripravljeni ustreči svojim lastnikom in dobro reagirajo na pohvale, igro in nagrade s hrano. Na splošno niso trmasti in hitro usvojijo nove vaje. Vendar pa je ohranjanje njihove pozornosti med usposabljanjem lahko izziv, saj se lahko hitro dolgočasijo. Zanimivo je, da je nemški kratkodlaki ptičar eden redkih lovskih psov, ki lahko opravlja širok spekter nalog, povezanih z lovom, vključno z označevanjem in prinašanjem.
Ne glede na to, ali gre za visoke ptice, vodne ptice, zajce, rakune ali celo jelene, nemški kratkodlaki ptičar izkazuje neomajno zanesljivost in predanost pri izpolnjevanju vseh nalog, ki mu jih dodelite. Nemški kratkodlaki ptičar je stilna in vsestranska pasma, ki združuje izjemne lovske sposobnosti s prijazno in ljubečo naravo. Je zanesljiv lovski partner in predan družinski spremljevalec, vedno pripravljen ugoditi in prinašati veselje tistim okoli njega.
Aktivnost in potrebna količina gibanja
Potrebujejo veliko telesne aktivnosti, zato so primerni za aktivne lastnike, ki radi preživljajo čas na prostem. Nemški ptičar je odličen plavalec, zato se zelo zabava v vodi in se odlično odreže pri različnih vodnih športih. Nemški kratkodlaki ptičarji so lahko usposobljeni za različne vrste iger in športov, vključno s sledenjem, pridobivanjem in usmerjanjem fazana, prepelic, vodnih ptic, rakunov in celo jelenov.
Primeren je tudi za vsestranskega lovskega psa, prilagodljiv pa je tudi na vse vremenske razmere in terene. S svojim značilnim »kazanjem« je sposoben lovca opozoriti na vse vrste divjadi, ne glede na to ali je dlakava ali pernata. Sposoben je izslediti ranjeno divjad na podlagi krvne sledi in se braniti pred plenilci.
Načrtujte mu zagotoviti eno do dve uri telesne aktivnosti vsak dan. Z njegovimi plavalnimi stopali in vodoodpornim plaščem posebno uživa v plavanju in je naravni vodni pes. Če imate bazen, lahko pričakujete, da se vam bo pridružil v vodi.
ZGODOVINA IN IZVOR PASME
Izvor nemškega kratkodlakega ptičarja ni popolnoma znan, predvideno pa izvira iz današnje Nemčije. Nemški lovci naj bi v preteklosti križali različne pasme, da bi dobili lovskega psa z izjemnimi lovskimi karakteristikami, dokler niso v 19. stoletju ustvarili nemškega kratkodlakega ptičarja.
Pasme ptičarjev v Evropi izvirajo iz zdaj izumrlega starega španskega ptičarja, ki se je razširil po Franciji in Nizozemski ter dosegel knežja dvora nemško govorečega sveta, kjer so ga sprva uporabljali pri lovu ptic z mrežami ali sokoli, pozneje pa tudi z orožjem. Ptičarje so prinesli tudi iz Anglije.
Prvi nemški kratkodlaki ptičar je bil leta 1925 v Združene države Amerike uvožen preko Dr. Charlesa Thorntona, kateri pa jih je kasneje med sabo tudi paril. Pet let kasneje je bila pasma priznana s strani Ameriškega kinološkega društva (AKC), Greif v.d. Fliegerhalde pa je bil prvi nemški kratkodlaki ptičar, registriran s priznanim rodovnikom AKC. Leta 1938 je bilo ustanovljeno Društvo nemških kratkodlakih ptičarjev v Ameriki. Pomagali so pri sprejetju pasemskega standarda leta 1946.
NEMŠKI KRATKODLAKI PTIČAR V SLOVENIJI: Nasveti za nove lastnike
Pasma je vedno bolj razširjena tudi v Sloveniji. Vsi novi lastniki moramo pred nakupom psa razmisliti, če je izbrana pasma primerna za nas, za našo družino in za okolje v katerem živimo. Ko smo odločeni glede pasme, poiščemo odgovornega vzreditelja. Na kinološki zvezi Slovenije so objavljeni vsi vzreditelji z datumom predvidenega legla. Vzreditelja povprašate o morebitnih narejenih testih in o značajskih značilnostih staršev. Odgovoren vzreditelj vas bo želel tudi spoznati, preden vam bo prodal psa.
Nakup mladiča se začne z iskanjem odgovornega vzreditelja. Kako najdemo vzreditelja? Najlažje je to naredimo na kinološki zvezi Slovenije, če pa se odločite za nakup psa iz sosednjih držav, pa morate nujno preveriti tudi tuje kinološke zveze in reference. Pri izbiri vzreditelja je najbolj pomemben osebni stik in spoznavanje staršev mladička. Nikoli ne kupimo psa brez rodovnika, saj to pomeni, da pes ni čistokrven in tako tudi nimamo vpogleda v zgodovino staršev in starih staršev izbranega mladiča.
Da izberete pravilnega vzreditelja pa se lahko obrnete tudi na različna društva in organizacije, potekajo pa tudi dogodki in pasje razstave, kjer lahko pridobite vse pomembne informacije o leglih, ter spoznate odgovorne in priznane vzreditelje.
Ko se odločite za nakup mladiča in imate že izbranega vzreditelja, pa je pomembno tudi, da začnete svoj dom pripravljati za novega družinskega člana. Najbolj pomembna je začetna oprema kot je oprsnica, lahko tudi ovratnica, povodec, zagotovo pa ne smejo manjkati tudi izdelki za nego.
Ko se mladiček navaja na novo okolje je lahko zanj to zelo stresno, zato je najboljše, da z večjimi spremembami in vzgojo počakamo vsaj kak teden. Mladiček naj se navadi na nov prostor, nove ljudi in nove vonjave. Kot pasji lastniki pa se potrudimo mladičku zagotoviti varen in ljubeč dom.
NEMŠKI KRATKODLAKI PTIČAR IN DRUGE PASME
Nemški kratkodlaki ptičar je resnično edinstvena pasma in težko naredimo primerjavo z ostalimi podobnimi pasmami. Posebnost pasme je zagotovo ta, da so to psi, ki so izredno prilagodljivi in primerni za vse različne vrste lova. Največ podobnosti med nemškim kratkodlakim ptičarjem in drugimi lovskimi psi pa se kaže v izrazitem lovskem nagonu.