Ko mačka zavrača hrano, se lahko hitro znajdemo v skrb vzbujajoči situaciji. Čeprav so mačke znane po svoji izbirčnosti, neješčnost ni običajno vedenje in zahteva našo pozornost. Obstaja več možnih vzrokov, od manjših težav, kot so težave z zobmi ali dlesnimi, do resnejših zdravstvenih težav, kot so prebavne motnje ali bolezni.
V nadaljevanju preberite morebitne vzroke zakaj mačka zavrača hrano in zakaj je pomembno, da za mačko najdemo ustrezno hrano, še posebej v primerih, ko mačka nima možnosti, da si sama ulovi hrano. Za razliko od psov, mačke ne smejo biti brez hrane več kot 2 dne, da ne pride do morebitnih nepopravljivih sprememb na jetrih ali ledvicah.
Mačka zavrača hrano: Mačka noče jesti svoje običajne hrane
Divje mačke so plenilci, ne mrhovinarji, tako da izguba apetita pri mačkah ni nedolžno stanje. V naravi si ujamejo svež plen in se izogibajo mrtvi, postani hrani. To se odraža tudi v njihovih udomačenih sorodnikih. Domače mačke rade jedo svežo hrano in bodo pogosto zavrnile obrok, ki nekaj časa stoji na zraku, kljub temu, da gre za njihovo najljubšo hrano. Naturavetal hrana za mačke je sestavljena iz kakovostnih sestavin, brez vseh sintetičnih dodatkov.
Prav tako imajo mačke rade hrano, ki je na sobni temperaturi – takrat je aroma najboljša. Če smo konzervo pred tem imeli v hladilniku, da bi zdržala dlje časa, se je lahko naša dobra namera sfižila. Ravno obratno pa se nam zgodi poleti – zaradi visokih temperatur mokra hrana zelo hitro začne smrdeti in izgubi svojo privlačnost. Takrat se bolj zanesimo na kakovostno suho hrano kot je Felins Plus naravna hladno stiskana hrana za mačke.
Res je tudi, da se nekaterim mačkam z leti enostavno spremeni okus. Takrat zavrnejo ustaljeno, več letno rutino hranjenja, dokler jim ne ponudimo novega vira proteinov ali popolnoma drugo znamko hrane. Ne škodi tudi, da preverimo, če je znamka hrane, ki jo redno kupujemo, pred kratkim spremenila svojo formulo. Morda to ni očitno na embalaži, mačka pa je s svojimi prefinjenimi brbončicami to prepoznala in se uprla.
Maček ne jé in samo spi
Mačke večji del dneva prespijo. Razlikoati moramo med utrujenostjo in letargijo. Če smo en dan bolj aktivni kot običajno, bomo naslednji dan utrujeni, vendar se bomo po dodatnem počitku počutili dobro. Letargija pa kljub počitku ostaja, dokler osnovna težava ni razrešena. Enako je s prehranjevalnimi navadami mačke. Ugotoviti moramo ali mačka sploh nič ne je ali le manj kot prej. Razlikovati moramo med običajno mačjo izbirčnostjo ter zavračanjem hrane zaradi bolezni oziroma slabega počutja.
Če mačke kar naenkrat postanejo zelo mirne in zavračajo hrano (da bi lahko rekli, maček ne je in samo spi), zraven pa se pojavijo še znaki kot so povišana telesna temperatura, resasta (nezdrava) dlaka, bruhanje, driska, izguba telesne teže, splošna oslabelost in povečana žeja ter uriniranje, je potreben posvet z veterinarjem. Če mačka sploh ne je, je obisk pri veterinarju nujen že naslednji dan oziroma v 48 urah.

Maček ne jé in ne pije
Mačke nikakor ne smemo pustiti brez hrane ali vode več kot 48h. Mačka se je razvila iz puščavske živali, zato je njen organizem prilagojen temu, da večino potrebne vode dobi iz prehrane. Iz tega razloga je potrebno mačko hraniti s surovo, kuhano ali mokro hrano, suhu hrano pa ima ves čas na razpolago, v času ko nas ni doma (to velja v primeru, da mačka ni požrešna).
Seveda so naše domače mačke drugačne in ene ne želijo jesti mokre hrane in jedo samo suho hrano in pijejo vodo po obroku. Kot lastnik mačke je pomembno, da se ji prilagodite in ponudite takšno hrano na tak način, kot mačka želi. To je še posebej pomembno pri mačkah, ki so izključno notranje, saj si same ne morejo uloviti hrane. V primeru, da mačka ne želi piti vode poskusite ponudi različne temperature vode, poskusite ponuditi prekuhano vodo, zamenjajte material posodic (po večini mačke najraje pijejo iz porcelanaste posodice). Lahko pa se odločite tudi za nakup mačje fontane, saj določene mačke rade pijejo tekočo vodo.
Morebitni razlogi, zakaj mačka noče jesti
Okus hrane
Mačke so hudi kritiki hrane. Več let lahko jejo isti okus blagovne znamke, nato pa se lepega dne premislijo. Do tega včasih pride, ko proizvajalci hrane spremenijo formulacijo brez očitnih znakov na embalaži – mi tega ne opazimo, mačke pa so ogorčene in se uprejo. Po drugi strani pa imajo nekatere mačke raje raznolikost in se sčasoma naveličajo istega okusa hrane.
Naturavetal Felins Plus hrana za mačke
Naturavetal ima v ponudbi suho hladno stiskano hrano za mačke z okusom piščanca, račke in lososa. Suha hrane je popolna/uravnotežena, ampak ker je za mačko nujno, da vodo pridobi iz hrane, jo vedno svetujemo v kombinaciji z mokro hrano. Naturavetal mokra hrana za mačke je na voljo v dveh pakiranjih (200 in 400 g pločevinke) in 4 slastnih okusih: kunec, govedina, piščanec in kombinacija piščanca in polaka (bela riba).
Oblika ali tekstura hrane
Mačka so občutljive na obliko in teksturo hrane. Nekatere imajo rade trikotno obliko, druge okroglo, tretje pa bodo jedle le hrustljavo suho hrano ali konzervirano mokro hrano. Nekatere so celo izbirčne glede konsistence mokre hrane – morda imajo raje koščke v omaki kot pašteto ali obratno.
Zakaj mačka noče jesti? Ker je sita
Zunanje muce, ki se čez dan potepajo, si lahko ujamejo kakšen prigrizek ali pa pri sosedih dobijo posladek. Ko pridejo domov so že site, zato jim hrana ne tekne. Pri notranjih mucah se podobno zgodi, ko lastniki čez dan ponudimo preveč priboljškov. Do glavnega obroka se mačka do sitega naje in ga zavrne. Včasih so zelo premetene in obrok zavrnejo, ker vejo, da jim bomo zato kasneje ponudili nekaj bolj slastnega.
Bolezni dihal
Težave z dihali lahko vplivajo na sposobnost dihanja in mačji voh. Predvsem bolezni zgornjih dihal lahko mački zamašijo nos, kar povzroči začasno izgubo vonja. Mačka, ki ne more vonjati hrane, se pogosto odloči, da ne bo jedla.
Prebavne težave
Prebavne težave lahko povzročijo, da mačka preneha jesti. Mačka bruha, ima drisko, jo napenja ali jo boli trebušček, zato ne jé. Zmanjšan apetit je eden prvih znakov težav, kot so gastroenteritis, refluks, neravnovesje črevesnih bakterij, paraziti, tujki in podobno.
Tujek je nekaj, kar mačka poje in se zatakne v želodcu ali črevesju. Lahko je kepica dlake, ki se ustvari v prebavilih zaradi pridnega umivanja ali igrača, ki jo mačka med igro nehote poje. Tujek ne omogoča prehoda hrane, kar povzroči kup težav, med drugim tudi izgubo apetita. Tujek je lahko začasen, nekateri pa zahtevajo odstranitev s kirurškim posegom.
Bolezni zob
Vnetje dlesni, zobni kamen, zobna gniloba, zlomljeni zobje in druge zobne težave, povzročajo hude bolečine med hranjenjem, zaradi česar muca izgubi apetit. Lahko pa se kaže tudi na način, da mačka ne želi jesti suhe hrane, po mehki hrani pa z veseljem poseže.
Stres
Mačke so živali navade in spremembe v njihovem vsakodnevnem življenju jim povzročijo nemalo stresa. Zaradi stresa in tesnobe lahko mačka izgubi apetit.
Stres na primer povzročijo:
- Novi hišni ljubljenčki v družini
- Nov družinski član
- Spremembe v okolju, kot so selitev ali obnova doma
- Glasni zvoki, kot je ognjemet, gradnja, nevihte
- Obiski
- Neprimerno rokovanje z mačko (grobo, hitri gibi itd).
Koliko dni je lahko mačka brez hrane?
Mačke so zelo nagnjene k kopičenju maščobe v jetrnih celicah, saj narava za njih predvideva, da si hrano ulovijo pogosto v manjših količinah (za razliko od psov, za katere je narava predvidevala, da so lahko več dni brez hrane). Z razlogom so mačke tako dobre plenilke in veliko bolj samostojne.
Ko se jeterne celice napolnijo z maščobo, jetra ne morejo pravilno delovati. To imenujemo jetrna lipidoza. Ko mačke prenehajo jesti, se jetrna lipidoza razvije že v nekaj dneh. Če mačka ne jé več kot 24 ali 48 ur, ne odlašajmo in takoj pokličimo veterinarja za nasvet. Tudi če je vikend ali praznik, je to urgentno stanje, ki zahteva klic na dežurno ambulanto.
Najpogosteje se pojavi kadar mačke (še posebej debele) ne jedo ali jedo zelo malo, zato se presnova aktivira iz maščobnih zalog. Mačke teh maščob ne morejo pretvoriti v energijo in jih kopičijo v jetrih.To lahko vodi do odpovedi jeter! Kadar mačka neha jesti in skoraj nič ne, jo moramo odpeljati k veterinarju.
Kako spodbuditi mački apetit
Če mačka zavrača hrano in to ni povezano z boleznijo, večina mačk ne bo zdržala dolgo, preden se bo v njih prebudil instinkt preživetja in bodo pojedle, kar jim ponudimo. Nekaj trikov oziroma nasvetov, ki nam lahko pomagajo spodbuditi trmast mačji apetit:
- Mačjo hrano shranjujmo v hladnem, suhem prostoru.
- Preverimo, če je znamka hrane, ki jo kupujemo, pred kratkim spremenila svojo formulo.
- Postrezimo nov okus, teksturo ali obliko hrane! Mačke so glede okusov in tekstur zelo konsistentne živali. Ko se enkrat navadijo na nek okus in obliko briketov, bodo s težavo preklopile na drugega. Vendar lahko sprememba enega od teh dejavnikov tudi spodbudi zanimanje za hrano.
- Postrezimo svežo hrano – kupujmo vreče suhe hrane, ki zdržijo največ dva do tri mesece. Mokro hrano je treba nekaj ur po postrežbi zavreči. Če mačka ne kaže zanimanja zanjo, je ne puščajmo zunaj, saj ji je z vsako uro manj zanimiva.
- Mačke rade jedo hrano na sobni temperaturi. Takrat so vonj in okusi hrane močnejši.
- Posodico s hrano postavimo na tih, odprt prostor, stran od drugih ljubljenčkov, da ne spodbujamo tekmovanja za hrano. Posodica za hrano in vodo naj bosta ločeni, saj veliko mačk ne mara vonja hrane med tem ko pijejo vodo (tudi mačke v naravi se izogibajo hranjenju blizu vira vode).
- Posodici naj ne bosta blizu mačjega stranišča, ker so mačke zelo čiste živali in jih vonj iztrebkov odvrača od hrane. Načeloma velja pravilo, da naj bo posodica ves čas na istem mestu, vendar lahko menjava lokacije spodbudi zanimanje in morda celo spodbudi apetit.
- Spremenite velikost in material posodice.
- Uporaba igrač in sestavljank za hrano.