Slab zadah pri psu: Vzroki in pomoč

Valerija,
15. aprila, 2025

Ljudje in psi si že dolgo delamo družbo. Skupaj hodimo na potepe v gozd, na izlete in morda skupaj v službo. Včasih si s psi celo delimo posteljo. Če psu smrdi iz gobca, je to lahko zelo neprijetno in resna omejitev za poglobitev medsebojnega odnosa z našim kosmatinčkom. V članku Slab zadah pri psu pojasnjujemo vzroke, ki lahko povzročijo slab zadah pri psih in iščemo rešitve, ki pomagajo rešiti to težavo. Neprijeten zadah psi psu je lahko neprijeten za vse družinske člane in lahko nakazuje na določene zdravstvene težave pri psu.

Slab zadah pri psu: Najpogostejši vzroki

  • Hrana – predvsem napačna hrana, ki vsebuje preveč nekakovostnih sestavin, kot so sladkorji, moka iz perja ali krempljev ali pa prevelik obrok na dan. Obstaja tudi možnost intolerance, torej da naš pes določene hrane ne prenaša.
  • Slabe vedenjske navade – če je kuža zelo dovzeten za stres, zunaj pobira smeti ali je iztrebke drugih živali
  • Težave v ustni votlini – npr. nepravilno postavljeni zobje, zobne obloge, prenizek pH v ustni votlini, vnetje dlesni in zob, obloge na jeziku, tumorji v ustih in grlu …
  • Težave v predelu nosu in grla – tonzilitis, sinuzitis, pljučnica in razširitev požiralnika
  • Težave v prebavnem traktu in presnovi – gastritis, težave s kislino, slabo razvita črevesna flora
  • Zdravila

Medtem ko nekatere vzroke za slab zadah pri psu ugotovimo sami, obstajajo vzroki, ki jih je potrebno razjasniti pri veterinarju.

Slab zadah pri psih zarad slabe hrane

Pravilna prehrana močno vpliva na celoten organizem psa. Če hranimo hrano ali priboljške, ki vsebujejo skrite sladkorje, to lahko prispeva k pojavu zobnih oblog, ki neprijetno »dišijo«. Vendar pa niso samo sladkorji tisti, ki motijo dobro ustno higieno. Nekakovostni stranski proizvodi, kot so moka iz perja, kremplji, listi ali stebla, prevelik delež ogljikovih hidratov v hrani, pa tudi sintetični dodatki kot so konzervansi, lahko obremenijo prebavne organe in vplivajo na pasje telo. S tem vplivajo na vrednost pH v ustih in so odgovorni za slab zadah pri psu.

Pravilna pH vrednost sline je ključna za zdravo ustno higieno psa. Če je hrana sestavljena iz nekakovostnih odpadkov z dodatkom sintetičnih snovi, bo to vplivalo na pH vrednost sline in povzročilo slab zadah pri psu. Ko vrednost pH pade v kislo področje, se bakterije hitreje razmnožujejo in sčasoma spodbujajo nastanek zobnega kamna. Poleg tega povzročajo tudi neprijeten vonj v ustih in so idealno gojišče za vnetje dlesni.

Če pes ne prenaša ali je celo alergičen na določene snovi, vendar jih dnevno zaužije s hrano, lahko to močno negativno vpliva na njegovo ustno higieno. Če pes čez dan dobi preveč priboljškov, to spodbuja slab zadah, ker presežek beljakovin in stalna presnova povzročita močnejši vonj iz ust.

Nasvet:  Začnite hraniti svojega psa z naravno hrano

Osnova za dobro ustno higieno pri psih je vrsti primerna in naravna hrana, ki ne vsebuje skritih sladkorjev in sintetičnih dodatkov, ki obremenijo presnovo. Zato je zamenjava hrane prvi korak k dobri ustni higieni in s tem prijetnemu zadahu. Naturavetal hrana za pse je 100% naravna, brez stranskih živalskih in rastlinskih proizvodov, brez sladkorjev, konzervansov, stabilizatorjev in polnil. Poskrbela bo za zdravje psa in vplivala na normalen zadah in pasjega gobčka.

Slabe vedenjske navade povzročijo neprijeten zadah

Slab zadah pri psu je lahko tudi posledica nezaželenih vedenjskih navad. Če pes zunaj poje vse, kar najde in med tem pogosto poje smeti ali iztrebke drugih živali, je to lahko velika obremenitev za ustno higieno in celoten prebavni trakt. V našem prispevku »Moj pes je iztrebke« si lahko preberete več o tej temi. Tudi če je pes zelo občutljiv na stres, kaže znake tesnobe in negotovost, se hitro vznemiri ali je zaradi drugih razlogov stalno pod pritiskom, lahko to močno vpliva na njegov metabolizem in s tem na celoten organizem. Tudi tu je lahko vzrok za slab zadah pri psu.

V teh primerih je priporočljivo poiskati izkušenega trenerja psov, ki vam bo pokazal, kako lahko s pozitivno motivacijo pomagate psu, da postane bolj samozavesten. Poleg tega se je izkazalo, da je koristno dodajanje našega Canis Extra Nervenheld, če je pes že pred začetkom treninga tako pod stresom, da se težko osredotoči.

Težave v ustni votlini kot vzrok slabega zadaha

V mnogih primerih je slab zadah pri psu povezan s težavami v ustni votlini. Če kuža trpi za zobnimi nepravilnostmi, se ostanki hrane zlahka zbirajo na mestih, ki jih je težko očistiti. Bakterije v ustih so tako stalno oskrbovane s hrano in se zlahka razmnožujejo. Posledica tega je lahko neprijeten zadah po ribah ali ribji zadah.

Če je pH v ustih napačen, lahko to povzroči okolje, ki spodbuja povečano rast bakterij. Nastale obloge na zobeh in jeziku se lahko razširijo na zobne dlesni in povzročijo vnetje, ki skupaj z zobnim kamnom prispeva k neprijetnemu zadahu psa. Canis Extra oljna zobna pasta se lahko pri tem uporablja kot podporni ukrep. Težave z zobmi in grlom povzročajo tudi tumorji v ustih in grlu, zato jih je treba pregledati pri veterinarju.

Poseben primer slabega zadaha pri mladičih: menjava zob

Slab zadah pri psih ni vedno posledica nepravilno postavljenih zob ali zobnega kamna. Kuža ima pogosto slab zadah, ko začne menjavati mlečne zobe. Ko se novi zobje začnejo prerivati skozi dlesni, to povzroči majhna vnetja in pes ima slab zadah. Tako je lahko tudi menjava zob vzrok za slab zadah pri psih. Tudi v tem primeru si lahko pomagate z našo oljno zobno pasto, da ublažite vnetne procese v ustih. Če se mladi psi že zgodaj navadijo na umivanje zob in ga vzamejo v zakup, bo to koristilo tako psu kot lastniku do konca življenja.

Zadah po ribah pri psu: težave v grlu ali nosu

Vnetja dihalnih poti so lahko še en vzrok slabega zadaha, zato jih mora pregledati in zdraviti veterinar. Okužbe grla, kot so tonzilitis (vnetje mandljev), pljučnica, pa tudi sinusitis (vnetje nosnih votlin) niso redke in so še posebej pogoste pri mladih psih, katerih imunski sistem se še razvija. Mrzla zima lahko povzroči, da tudi odrasel pes zboli za vnetjem dihalnih poti, zlasti če mu pustite piti iz luž ali jesti sneg. Veterinar bo uvedel ustrezno zdravljenje, pes pa bo moral nekaj časa nekoliko počivati. Z usmerjeno podporo v fazi okrevanja mu lahko pomagate pri uspešnem okrevanju.

Za slab zadah pri psih niso odgovorne le okužbe dihalnih poti, temveč lahko težave povzročijo tudi tujki, ki se zataknejo v požiralniku. Če je požiralnik na kakšen način spremenjen, kot je na primer v primeru megaezofagusa, patološkega razširjenja požiralnika, se zlahka zgodi, da se ostanki hrane zataknejo in povzročijo vnetje. Vendar so tudi drugi deli požiralnika dovzetni za motnje. Pri refluksu kisline na primer želodčna kislina pride v požiralnik in pes lahko pogosteje riga. Pasji zadah ima takrat neprijeten, kisel vonj.

V vsakem primeru mora psa pregledati veterinar, še posebej, če se pojavijo težave na področju grla in nosu. Pravilna diagnoza je prvi korak za začetek uspešnega zdravljenja.

Naturalvet nasvet pri bolezensko povečanem požiralniku

Če vas pes trpi zaradi patološkega povečanja požiralnika, se morate izogibati suhi hrani in preiti na mokro hrano, kot so naši popolni meniji Canis Plus. Naši popolni obroki iz polenovke, jagnjetine ali konja imajo posebno mehko konsistenco. Popolne menije lahko še dodatno utekočinite z dodatkom mlačne vode, da dobijo še mehkejšo konsistenco. Izogibajte se trdim priboljškom za žvečenje. Najbolje je, da nekaj pripravljene mokre hrane prelijete v tubo (v tem primeru preprosto dodajte še malo vode) in to tubo uporabite na pasjih sprehodih, ko želite psa nagraditi.

Razlogi za slab zadah pri psu
S pomočjo trdih priboljškov pes skrbi za naravno nego zob, masažo dlesni in posledično boljši zadah

Težave v prebavnem traktu ali presnovnih procesih

Težave v prebavnem traktu so lahko posledica nepravilne prehrane, parazitov, odvajanja glist in drugih zdravil, cepljenja, zastrupitev, zaužitja smeti, stresa in številnih drugih stvari ter vedno vplivajo na presnovo. Če ta ni v ravnovesju, na primer zaradi preobremenitve jeter in ledvic, telo išče druge načine za kompenzacijo. V številnih primerih za to uporabi površino telesa, tj. kožo ali sluznico. Ponavljajoče se okužbe ušes ali stalni izcedki iz oči so eden od načinov, kako telo pokaže, da je nekaj narobe.

Drugi način pa je hitra tvorba zobnih oblog. S pomočjo veterinarja poskusite priti težavi do dna in izdelati plan »zdravljenja«, kako razbremeniti pasjo presnovo ali prebavni trakt ter ga v nadaljevanju nadgraditi in okrepiti. V našem članku »Vse naravno – katerim sintetičnim snovem se lahko izognemo v vsakdanjem življenju« predstavljamo načine, kako lahko pes zgradi in ohranja zdrav imunski sistem.

Stalno dajanje zdravil in slab zadah

Če pes stalno prejema zdravila, lahko to vpliva na celoten organizem. Zdravila spremenijo pH telesa, prebavni trakt postane ranljiv, vse to pa vpliva na ustno floro in povzroči slab zadah. Zato je treba pri zdravilih vedno pretehtati ali jih pes res potrebuje. Nekaterih zdravil pes ne potrebuje ali jih vsaj ne potrebuje trajno.


Kaj pomaga proti slabemu zadahu pri psih

Sledi seznam Naturavetal izdelkov, ki so vam lahko v pomoč pri preprečevanju slabega zadaga pri psu. Naravno zdravilo proti pasjemu zadahu, ki bi pomagalo takoj žal ne obstaja. Slab zadah pri psu nastane zaradi različnih kompleksnih razlogov, zato tudi odprava stanja lahko traja dlje časa in zahteva kombinacijo različnih izdelkov in vztrajnost.

  • Canis Plus hladno stiskana hrana za pse: naravno hladno stiskana hrana za pse zagotavlja psom visokokakovostne beljakovine in maščobe, naravno čiste vitamine in prebavljive vlaknine, ki podpirajo zdrav prebavni trakt in močen imunski sistem.
  • Canis Plus mokra hrana za pse: nežno kuhani popolni obroki, ki vsebujejo visoko vsebnost mesa, zdravih vlaknin in izbranih zelišč. Izberete pa lahko tudi 100 % meso v pločevinki ali mesni klobasi, ki mu lahko dodate zelenjavo in sadje ali dopolnite s sušenimi kosmiči.

Canis Extra nega zob

Hrana je osnova za odpravo slabega zadaha, lahko pa si pomagate tudi mehansko z izdelki za naravno nego pasjih zob in dlesni. Canis Extra izdelek za nego zog je sestavljeno iz različnih naravnih sestavin. Mandljevo in sezamovo olje lahko zmehčata zobne obloge, medtem ko zdravilna kreda Rugen s številnimi majhnimi kristalnimi abrazivnimi delci neposredno napade zobne obloge.

Mira spodbuja celjenje in lajša bolečine pri obstoječih vnetjih v ustih. Olje komarča, janeža in ognjiča pomaga pri vnetjih, okužbah z bakterijami in glivicami. Žajbl je eno najmočnejših sredstev za nego zob in sluznice v zeliščni medicini; deluje proti mikrobom, krepi dlesni in zagotavlja dober zadah. Koriandrovo olje spodbuja tvorbo sline – ta pa služi utrjevanju zob in ima izjemne lastnosti za uničevanje bakterij.

Naravno razstrupljanje za uravnoteženo telo

  • Canis Extra morske alge – podpirajo izločanje toksinov skozi črevesje ter pozitivno vplivajo na imunski sistem, kremplje in dlako.
  • Canis Extra Spirulina – zagotavlja sestavine, ki podpirajo presnovo in tako pozitivno prispeva k čiščenju in mineralizaciji celic.
  • Canis Extra Klorela – sladkovodna alga na naraven način podpira razstrupljanje telesa in očisti ter prečisti tkiva.

Agle, kot so klorela, spirulina in morske alge, lahko s svojim čistilnim učinkom pozitivno vplivajo na pH vrednost sline. Slina je namreč ključnega pomena za ohranjanje zdravih zob.

Odlakani priboljški

Priboljški, ki vsebujejo tudi dlako živali, zagotavljajo dragocene vlaknine in so prava poslastica ter odlični za čiščenje zob in črevesja. Naši Canis Plus odlakani trakovi iz govejega, kozjega, konjskega in divjačinskega mesa bodo poskrbeli za naravno čiščenje zob in masažo dlesni. Canis Plus kunčja ušesa z dlako so nekoliko mehkejša in bolj krhka, zato so primerna tudi za manjše pasme psov, za pasje mladičke in mlade pse.

Tudi trdi priboljški so primerni za naravno nego pasjih zob.  Trdi priboljški niso le odličen način, kako zaposliti psa, temveč ublažijo tudi stres in trenirajo žvečilne mišice. Več truda kot mora pes vložiti v grizenje žvečilke, več koristi imajo od tega njegovi zobje.

Kratek povzetek:

Vzroki za slab zadah

Neprijeten vonj iz pasjih ust lahko povzročajo nepravilna prehrana (npr. hrana s sladkorji in nekakovostnimi sestavinami), slabe navade (npr. pobiranje smeti), težave v ustni votlini (zobne obloge, vnetje dlesni), bolezni dihal, prebavne motnje ali jemanje določenih zdravil.

Vpliv prehrane na zadah

Hrana s slabimi sestavinami, sintetičnimi dodatki in visokim deležem ogljikovih hidratov vpliva na pH v ustih psa. Kislo okolje spodbuja razmnoževanje bakterij, nastanek zobnega kamna ter posledično slab zadah. Tudi intolerance in preveč priboljškov lahko prispevajo k težavi.

Rešitev in priporočila

Osnova za dobro ustno higieno psa je kakovostna, naravna in vrsti primerna hrana. Če težave ne izginejo z ustrezno prehrano in higieno, je priporočljiv obisk pri veterinarju za ugotavljanje globljih vzrokov.

Kazalo vsebine:

Kosmatinčki svetovalni telefon

Za vsa vprašanja o prehrani in zdravju psov nas kontaktirajte.

Na voljo smo od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00

Tvoj kosmatinec bi prebral tudi...

Katera hrana je primerna za mojega psa?

Preberi več
Dva zlata prinasalca na skali

Hladno stiskana hrana za pse, naravna in okusna

Preberi več
Srčno popuščanje pri psih - hladno stiskana hrana za pse

Kosmatinčki E-novice

V naših e-novicah vas bomo obveščali o novostih, povezanih s popolnoma naravno, zdravo hrano za pse in mačke.