Pes smrdi: Neprijeten vonj psa

Valerija,
15. aprila, 2025

Nekatere dni naši psi zelo dišijo, še posebaj če so ravno prišli od frizerja, ali ko so mladički. Druge dni pa se sprašujemo, če se samo nam zdi, da ima kuža nekam neprijeten vonj? Ali to opazijo tudi drugi? Ne glede na to, kako radi imamo svojega kužka, je težko vzljubiti njegov vonj, še posebaj če se na sprehodu rad povalja v čem … neprijetnem. Vzrokov za slab vonj je več, prav toliko pa je tudi rešitev, da ga odpravimo! V nadaljevanju prispevka preberi zakaj lahko pes smrdi in kako lahko neprijeten vonj psa odpravimo.

9 RAZLOGOV, ZAKAJ IMA PES NEPRIJETEN VONJ

1. Slab zadah in težave z zobmi: tako kot pri ljudeh, je tudi pri psih glavni vzrok slabega zadaha nabiranje zobnih oblog in zobnega kamna. Nekatere majhne pasme so še posebaj nagnjene k takim težavam (čivava, angleški buldog, maltežan, jazbečar, mops …). Pogosta težava, značilna za nekatere pasme, kot so dobermani, doge, labradorci, borderl collie itd. je gingivalna hiperplazija – to pomeni razraščanje dlesni. V njej se nato ustvarijo žepki, v njih pa zadržujejo majhni koščki hrane, ki povzročijo gnil vonj. V prispevku slab zadah pri psu preberi več na to temo.

2. Pasji vetrovi: težava pri psih, ki nastopi zaradi preobčutljivosti na sestavino v hrani. V takem primeru bi bilo priporočljivo izvesti rehabilitacijo črevesja. Zelo redko pa lahko vetrovi naznanjajo kakšno zdravstveno težavo, zato se posvetujmo z veterinarjem, v primeru, da so vetrovi stalno prisotni kljub rehabilitaciji črevesja in morebitni menjavi hrane.

3. Atopija: sezonske alergije ali alergije na hrano povzročijo vnetje kože, ki lahko privede do prekomernega izločanja olja iz določenih žlez. To povzroči vonj po plesni in celo okužbe. K nastanku alergij med drugim prispeva slaba prehrana. Prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in močno predelana pasja hrana sta ponavadi glavni razlog za alergijske reakcije.

Alergije so lahko kompleksne in iskanje primerne hrane za vašega ljubljenčka le lahko dolgotrajno. Nepogrešljivo je, da najdete hrano in sestavine, primerne za vašega psa. Vedno pa je dobro, posebej v obdobju iskanja ustrezne hrane, dobre črevesne bakterije hraniti in obnavljati. Canis Extra Petlfora je odlična za ta namen, saj vsebuje laktobacile, vitamine, minerale in beta glukane, ki podpirajo imunski sistem in črevesno ravnovesje vašega psa.

Pri alergijah priporočamo Naturavetal hrano za alergične pse, s pomočjo katere se izognete vsem najbolj pogostim alergenom; kot je piščanec, govedina, soja, pšenica, grah, mleko, mlečni izdelki in jajca.

4. Okužbe pasjih ušes povzročijo bakterije in kvasovke različnih vrst. Zdravo uho se brani pred napadom bakterij, ob sočasnih alergijah in hormonskem neravnovesju, pa se lahko število bakterij in kvasvok močno poveča in povzroči med drugim tudi zelo neprijeten vonj. Psi z močno odlakanimi in visečimi ušesi, kot so baseti in špringer španjeli, imajo lahko ponavlajajoče ali konstantne težave z ušesi.

5. Pasje analne vrečke: analne vrečke so eden najpogostejših vzrokov za neprijeten vonj. Vsi kužki imajo na zadnjici, na desni in levi strani analne odprtine, dve majhni vrečki, ki služita kot skladišče za sekret z zelo močnim, nam neprijetnim vonjem. So razlog, da se psi ob spoznavanju vedno povohajo po ritki. Če se ti dve vrečki zanašita, psu povzročita nemalo težav, na kožuhu pa se zadržuje izredno smrdljiv izloček. Več o vnetju analnih žlez ter kako ga prepoznate, si preberite v samostojnem prispevku: Analne žleze pri psu.

Kadar ima pes težave z analnimi žlezami pogosto slišimo izraz: pes smrdi po ribah, ki je izjemno neprijeten vonj in nakazuje na težave z vrečkami.

6. Vonj po mokrem psu: Kaj je razlog za značilen vonj mokrega psa? V kožuhu živi na milijone majhnih bakterij in kvasovk. Med svojim življenjem te za seboj puščajo t.i. mikroizločke, v obliki hlapnih organskih spojin. Vonj mokrega psa je posledica izhlapevanja vode, ki s seboj nosi nekatere od teh spojin. Vonj naj bi bil mešanica vonjev po mandljih, saju, medu in gobah, s pridihom žvepla in sadaja. No, če je to res, presodite kar sami.

7. Okužba sečil: Vonj po amonjaku oziroma urinu je zelo značilen. Poleg vonja bomo opazili še druge znake, kot so:

  • pogostejša potreba po odvajanju urina
  • pogostejši obiski posode z vodo
  • bolečine in napenjanje pri uriniranju
  • kri v urinu
  • kuža se trudi urinirati, pa nič ne priteče iz njega

Obstajajo tudi nekateri drugi vzroki za nepriejtenj vonj, kot so ledvični kamni, sladkorna bolezen ali celo kakšna vrsta glivične okužbe. Vonj izgine z ozdravitvijo. Urinska inkotnenca je pogostejša pri samicah. Velikokrat se razvije po sterilizaciji.

8. Zamazanost z baltom: verjetno se nam zdi smešno, da nebi opazili iztrebka, ki se je zapletel med dlako, vendar se to kdaj pa kdaj zgodi tudi najboljšim lastnikom. Zlasti so problematični doglodlaki psi, ki se jim kakšen mehak iztrebek zaplete med noge. Če je kuža temne barve, iztrebka ne opazimo, dokler ga ne zavohamo.

9. Kuža je pojedel iztrebke: Gotovo se vam je že zgodilo, da kuža na sprehodu izvohal in pojedel iztrebke. Vzrokov za tako vedenje je kar nekaj:

  • neravnovesje v črevesni flori
  • iztrebki drugih živali mu mamljivo dišijo zaradi ojačevalcev vonja in okusa v komercialni hrani ali neprebavljene hrane
  • psu primanjkuje nekaterih hranil, ki jih poskuša z iztrebki nadomestiti
  • bolezen prebavnega sistema, npr. trebušne slinavke ali okužba s paraziti
  • vedenjske težave, kot so težave s pozornostjo, slabe navade in slaba poslušnost.

Vzrokov je nešteto, zato je pomembno, da prvo ugotovimo razlog za takšno vedenje in ga nato poskušamo odpraviti. Več na to temo si lahko preberete v prispevku: Pes je iztrebke.

Ali je neprijeten vonj psa pasemsko povezan?

Ja, vonj psa je nekoliko povezan tudi s pasmo. Pravzaprav je povezan bolj s samo konstitucijo in zgradbo telesa psa, ki pa sta pasemsko značilni. Vsi lastniki pasem z nagubano kožo, kot so šarpej, mops, buldog in fransocki buldog ter drugi, moramo v svojo negovalno rutino psa vključiti temeljito čiščenje pasjih gub. Med gubami se nabirajo odmrle kožne celice, ki so posledica čisto običajnega izločanja dlake. Običajno je okolje med gubami toplo in vlažno. Če k temu dodamo še umazanijo, ki jo pes pobere med igro zunaj in pa koščke hrane, dobimo idealen recept za okužbo, ki pa vodi v neprijetne vonjave. Več o negi pasjih gub preberite v prispevku: Kako očistiti pasje gube.

Psi, kot je baset, imajo naravno bolj mastno kožo. Na koži imajo namreč nenavadno veliko kvasovk Malasezzia. Kopanje s hipoalergenim šampnom ali posebnim šamponom proti glivicam na en do dva tedna pomaga obvladati prekomerno rast kvasovk in preprečiti okužbe. Mastifi, novofundlanci in drugi psi, ki se veliko slinijo, imajo okoli ust stalno vlažno dlako, ki lahko zaudarja.

Je vonj psa povezan s spolom?

Ni znanstvenih dokazov, da bi obstajala razlika med vonjem samcev in samic. Nekateri lastniki psov pa trdijo, da imajo nekastrirani samci močnejši vonj. Res je, da se psom po sterilizaciji/kastraciji spremeni vonj, ker v telesu prido do ogromnih hormonskih sprememb. To sicer ne pomeni, da kuža bolj smrdi, le da ima drugačen vonj, ki pa je za lastnike morda bolj moteč. Zopet v povezavi s hormoni, imajo samice v času gonjenja nekoliko močnejši vonj, še posebaj če se ne negujajo v enako pogostih intervalih. Ljudem morda to sploh ne bo opazno, psi s svojim izredno razvitim čutom za voh pa so zelo dovzetni na te feromone.

Neprijeten vonj psa
Vzroki za neprijeten pasji vonj so številni, pomembno je, da odkrijemo povzročitelja in ustrezno pomagamo psu

Vonj po psu v stanovanju

Če ima naše stanovanje/bivalni prostor vonj po psu si lahko pomagamo z naslednjimi prijemi:

  • Redno odstranjujmo dlake s tal, pohištva in oblek
  • Kuža bo puščal manj dlak, če ga redno krtačimo
  • Odstranjevanje ostankov hrane
  • Zračenje prostora, v katerem se nahaja kuža
  • Uporaba nežnih osvežilcev zraka (pazimo, da vonj ne bo preveč dražil psa)
  • Čiščenje pasje posode
  • Pranjee pasjih prevlek s kavča in postelje
  • Pranje pasjih ovratnic in povodcev
  • Pranje pasje postelje/ležišča
  • Opazujemo kužka, ko ga pripeljemo s sprehoda. Se morda podrgne ob kavč ali povalja po tleh? To je še posebaj problematično po sprehodu v dežju in snegu. S tem svoj vonj prenese direktno na naše pohištvo.

MOJ PES SMRDI: KAKO SE ZNEBIMO NEPRIJETNEGA VONJA PSA?

Vztrajno slab vonj psa ni nujno le znak slabe higiene in nege. Lahko gre za pomembno zdravstveno težavo, kot so različne bolezni kože, alergije, okužbe s paraziti, bolezni ustne votline, sladkorna bolezen, Addisonova bolezne itd.. Če pasji vonj vztraja, se posvetujte s strokovnjakom. Če ne gre za bolezen, se je potrebno lotiti temeljite in redne nege ter higiene. Ugotoviti moramo, zakaj naš kuža dejansko smrdi in odpraviti ta vzrok.

Z vsemi higienskimi ukrepi začnimo zgodaj, da se jih bo kuža navadil in se jim ne bo upiral. Seveda se moramo zavedati, da bo naravni vonj psa vedno prisoten – tako kot ljudje imajo tudi psi vsak svoj, individualen vonj. Noben kuža nima nevtralnega vonja. Lahko pa se znebimo smradu, ki posane opazen, ko pasjo higieno odrinemo malo preveč na stranski tir.

  • Kožuh: zlasti dolgodlaki psi in psi z veliko poddlake portebujejo redno česanje in striženje. Ne pustimo, da se dlaka sprime in da se v njej začne nabirati umazanija.
  • Koža: pri psih z nagubano kožo redno čistimo gube. Idealno je, da jih očistimo vsaj nekajkrat na teden, zlasti na obrazu, kjer so psi bolj nagnjeni k razvoju okužb. Na podlagi opazovanja vsak lastnik sam presodi, koliko in kako pogosto bo čistitil gube.
  • Ušesa: z vlažno vatko očistimo del ušesa, ki ga vidimo. Ni nam treba iti globoko v ušesni kanal ali uporabljati vatirnih palčk.
  • Zobje: z izvajanjem zobne higiene začnimo čim bolj zgodaj, da se kuža navadi na zobno ščetko in da preprečimo rast zobnih oblog, še preden se razvijejo.
  • Kopanje: kopanje je priporočljivo, kadar je kuža umazan ali bolj smrdi kot ponavadi. Uporabljajmo samo šampone, namenjene za pse. Prepogosto kopanje poruši pH vrednost kože in naravni maščobni film kože, zato koža izgubi svoje zaščitne lastnosti. Bodimo pozorni, da psa kopamo le, ko je to potrebno.
  • Pasja postelja: tudi stvari, na katerih kuža preživi veliko časa, se čez čas navzamejo neprijetnega vonja. Pasjo posteljo in rjuhe redno peremo z nedražečim čistilnim sredstvom. Ne pozabimo tudi na redno čiščenje pasjih posod in igrač.

Kratek povzetek:

Najpogostejši vzroki za neprijeten vonj

Med glavnimi razlogi za neprijeten vonj psa so slab zadah zaradi težav z zobmi, prebavne motnje (vetrovi), alergije (atopija), okužbe ušes, kožne bolezni, težave z analnimi žlezami, mokra ali umazana dlaka, prisotnost zajedavcev ter onesnaženo okolje, v katerem se pes giblje.

Vpliv prehrane in zdravja

Slaba prehrana, bogata z ogljikovimi hidrati, in preobčutljivost na določene sestavine lahko vodita do prebavnih težav in kožnih vnetij, ki povzročajo neprijeten vonj. Pravilna prehrana in uporaba probiotičnih dodatkov, kot je Canis Extra Petflora, pomagata vzdrževati črevesno in imunološko ravnovesje.

Preventiva in ukrepanje

Redna higiena (čiščenje zob, ušes, kopanje), primerna prehrana, skrb za črevesje in odprava potencialnih alergenov so ključni za zmanjšanje vonja.

Kazalo vsebine:

Kosmatinčki svetovalni telefon

Za vsa vprašanja o prehrani in zdravju psov nas kontaktirajte.

Na voljo smo od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00

Tvoj kosmatinec bi prebral tudi...

Katera hrana je primerna za mojega psa?

Preberi več
Dva zlata prinasalca na skali

Hladno stiskana hrana za pse, naravna in okusna

Preberi več
Srčno popuščanje pri psih - hladno stiskana hrana za pse

Kosmatinčki E-novice

V naših e-novicah vas bomo obveščali o novostih, povezanih s popolnoma naravno, zdravo hrano za pse in mačke.