Hrana za alergične pse
Hrana za alegične pse (t.i. hipoalergena hrana za pse) ne sme vsebovati najpogostjših alergenov kot so pčenica, soja, grah, mleko, mlečni izdleki, jajca, piščanec in govedina. Prav tako mora biti hrana brez sintetičnih dodatkov, ojačevalcev okusa, barvil in arom. Monoproteinska hrana za pse (le en vir beljakovin) se pri alergičnih psih vedno izkaže kot odlična izbira. Spodaj je zbrana hladno stiskana hrana in mokra hrana, ki je v celoti monoproteinska in brez žitaric. Hrana za alergične pse, ki jo najdete v tej kategoriji je primerna tudi za pse, ki nimajo nobenih alergij ali intoleranc. Tukaj so izbrali le beljakovinski viri na katere psi niso alergični ali pa se intoleranca pojavi le pri redkih psih. Losos, konj, kunec, koza, bivol, divjačina so zagotovi beljakovinski viri s katerimi večina psov nima težav.
Monoproteinska hrana za alergične pse
Če ste svojega psa testirali na potencialne alergene, potem je naloga enostavna, saj točno veste kaj je potrebno izločiti iz prehrane psa. Če testa na alergene niste delali je potrebna pri izbiri hrane še večja pazljivost. V obeh primerih se pri izbiri hrane držite spodnji treh smernic:
- Izberite hrano le z enim virom beljakovin (MONOPROTEINSKA HRANA ZA PSE): hrana le z enimi virom živalskih beljakovin, brez skritih dodanih piščančjih delov in piščančjih maščob. Tukaj je najbolj pomembno branje celotne deklaracije, ki je na hrbtni strani hrane in ne zgolj sklepati po imenu hrane.
- Hrana za alergične pse mora biti brez pšenice, soje in koruze. Priporoča se hrana brez glutena.
- Izberite naravno hrano brez dodanih aditivov (sintetičnih dodatkov). Tukaj je prav tako potrebno pozorno prebrati deklaracijo. Vsi dodatki k hrani se nahajajo v razdelku DODATKI.
Naturavetal hrana (mokra in hladno stiskana) je v celoti brez sintetični dodatkov: to pomeni brez umetnih barvil, brez ojačevalcev okusa, brez umetno dodanih vitaminov in brez polnil. Hrana Naturavetal ne vsebuje žitaric in ne vsebuje soje ali sojini derivatov. Prav tako hrana ne vsebuje živalskih in rastlinskih stranskih proizvodov. Zaradi vseh teh karakteristik je hrana zelo primerna za intolerantne/preobčutljive pse ali pse, ki trpijo za alergijami.
Hipoalergena hrana za pse: Pogosta vprašanja in odgovori
Hipoalergena hrana za pse - Monoproteinska za pse alergike
Ker so različni psi preobčutljivi na različne sestavine, ne obstaja hrana, ki je hipoalergena za vse pse na tem planetu. Pomembno je, da ugotovite kaj ne ustreza vašem psu! Sama beseda »hipoalergeno« je nastala za namene prodaje in nima nobene znanstvene podlage, nobenih zdravstveno potrjenih raziskav in nobenih primerjalnih študij. Hipoalergena hrana za pse mora ustrezani vsem standardom enako kot hrana za pse brez oznake hiperalergeno. Hipoalergena hrana se le sliši boljše in običajno je dražja in zato pasji skrbniki veliko krat zmotno menijo, da bo pa ta hipoalergena hrana rešila težave.
Nekaterim psom hipoalergena hrana res izboljša trenutno stanje in je rešitev za določeno časovno obdobje, spet drugi pasji lastniki, ki ste poskusili s hipoalergeno hrano pa tega ne morete trditi. Razlog je v tem, da je alergija vezana na posamezno žival in hrana, ki za enega psa ni "alergena", lahko povzroči resne reakcije za drugega.
Pri Naturavetalu nimamo hrane z oznako hipoalergena hrana za pse saj je to nesmiselno. Naturavetal ponuja hrano za alergične pse in na tak način obravnava psa kot posameznika. Celotna linija hrane ne vsebuje najpogostejših alergenov (pšenica, soja, koruza), ne vsebuje sintetičnih dodatkov (konzervansov) in je le iz enega beljakovinskega vira. Izognite se le govejemu in piščančjemu mesu, saj je največ psov alergičnih ravno na ti dve vrsti mesa.
Zakaj hipoalergena hrana ni vedno hipoalergena?
Primer: Imamo jagodno torto, ki je označena kot hipoalergena, saj je brez arašidov, oreščkov, glutena in mlečnih izdelkov. Po vsej verjetnosti je torta res hipoalergena za večino ljudi, definitivno pa ne za človeka, ki ima alergijo na jagode. Takšna torta lahko pri osebi z alergijo na jagode povzroči hudo reakcijo.
Res je, da nekatere sestavine v hrani pogosteje povzročijo preobčutljivostne reakcije kot druge, ključno pa je, da odkrijete, kaj vaš pes prenese in česa ne more prenašati. Pri mnogih psih so najpogostejši krivci za preobčutljivostne reakcije ali alergije pšenica, koruza, soja in tudi različni konzervansi. Od mesa so psi najpogosteje alergični na piščanca in govedino. Če ne veste točno kaj povzroča vašemu psu težave se je najbolj smiselno izogniti zgoraj naštetim sestavinam in se odločiti za en beljakovinski vir, ki ga vaš pes še ni jedel.
Hrana za pse z alergijami: Ključno je branje deklaracije in prepoznavanje alergenov
Če boste sami pripravljali obroke za psa imate s tem popoln nadzor nad vsemi živili, ki jih ponudite psu in se na tak način zelo elegantno izognete vsem potencialnim alergenom. Za pripravo takšnih obrokov se je potrebno izobrazit, saj je pomembno, da so obroki na dolgi rok uravnoteženi in, da psu ne začne česa primanjkovati. Hkrati je priprava samostojnih obrokov za marsikoga zamudna.
Odločite se lahko za že pripravljeno hrano, vendar je tukaj zelo pomembno, da pasja hrana nosi odprto deklaracijo. To pomeni, da vam do sestavine natančno piše kaj je v posameznem obroku. Naturavetal ima odprto deklaracijo, tako da je transparentnost sestavin zagotovljena. Pri prebiranju deklaracije na hrani za alergične pse se izogibajte: soji in sojinim derivatom (npr: hidroliziran izolat sojinih beljakovin, sojino olje, sojina moka, moka iz sojinih kalčkov, sojin zdrob, koncentrat sojinih beljakovin, sojini izoflavoni,…), pšenici in koruzi. Zelo pomembno je, da na deklaraciji ne piše npr. živalske maščobe, riba in ribji stranski proizvodi ali meso in stranski proizvodi. Iz takšnega poimenovanja ne veste za katero vrsto mesa, prav tako ne veste ali je to ena vrsta mesa ali več vrst v kombinaciji.
Monoproteinska hrana za pse
Hrana za alergične pse naj bo vedno monoproteinska, kar pomeni, da je v hrani le en vir živaljskih beljakovin. Naj vas ne zavede to kar piše na prvi strani embalaže, saj zakon dopušča, de je v hrani lahko le 4% npr. konjskega mesa in to potem proizvajalec označi na prvi strani embaleže, čeprav hrana vsebuje 50% piščanca. Vedno je pomembno, da preberete deklaracijo na hrbtni strani hrane in se tako prepričate, da je res monoproteinska. Monoproteinska hrana za alergičnega psa naj vsebuje takšen vir beljakovine, ki ga pes še ni jedel ali ga je jedel zelo dolgo nazaj.
Na hrani preberite deklaracijo v celoti in v kolikor piše, da hrana vsebuje piščančje maščobe se ji je smiselno izogniti, čeprav nosi oznako monoproteinska. V primeru, da ima vaš pes alergijo na piščanca in vi hranite okus jagnjetine, ki pa vsebuje piščančje maščobe, ima lahko kuža še vedno težave. Naturavetal ne vsebuje piščančjih maščob, razen seveda v okus piščanca, kjer je tudi edini vir beljakovin piščanec. Pri Naturavetalu monoproteinska hrana dejansko pomeni en vir beljakovin, prav tako pa hrana ne vsebuje skritih piščančjih maščob.
Alergija na embalažo
Vsa hrana in tudi živila so zmeraj zapakirana v ovoj ali embalažo. Ne zavemo se, da je lahko embalaža problematična. Psa hranimo z izbrano hrano vsak dan, vrsto let zapored in, če je pes alergičen ali preobčutljiv na sintetične dodatke, ki so prisotni v embalaži mu ravno ne delamo usluge. Najbolj problematična je snov bisfenol A (BPA), ki se dodaja k plastiki. BPA lahko prehaja v hrano in tako vpliva na endokrini sistem psa. BPA se nahaja v plastičnih embalažah pasje hrane in kot notranji premaz v pločevinkah mokre hrane. Naturavetal uporablja papirnato pakiranje za suho hrano, pločevine pa so brez BPA premaza, na tak način se v celoti izognemo vplivom BPA na pasji organizem. BPA povezujejo s številnimi boleznimi, zato je FDA prepovedal uporabo BPA v plastičnih stekleničkah za dojenčke in ostalem plastičnem priboru za dojenčke.
Sintetični dodatki
Hrano za alergične pse moramo obravnavati kot skupek vseh posameznih sestavin, ki hrano sestavljajo. Funkcionalna hrana spodbuja delovanje organizma na celičnem nivoju, nefunkcionalna hrana pa ravno obratno, blokira celično delovanje, kar vodi v razvoj vnetja in številnih drugih bolezni. Aditivi (sintetični dodatki) k hrani so lahko krivci za razvoj preobčutljivosti na določeno hrano. Velikokrat se zgodi, da pes ni alergičen na posamezno sestavino (npr. piščanca), temveč je alergičen oziroma preobčutljiv na dodane sintetične dodatke, kot so sintetično dodani vitamini, aditivi, barvila, arome in ojačevalci okusa. Vsi ti sintetični dodatki so navedeni na hrbtni strani embalaže pod analitično sestavo in sestavinami. Sintetični dodatki so navedeni v enotah mg/kg ali IE. Ker Naturavetal v nobenem svojem izdelku sintetičnih dodatkov ne uporablja, razdelka dodatki nimamo.
Med sintetične dodatke k hrani štejemo:
- Umetna barvila, umetni okusi in ojačevalci okusov
- Kemični konzervansi (kot so antioksidanti, sintetični vitamini in konzervansi za razbarvanje hrane)
- Emulgatorji, kot so stabilizatorji in zgoščevalci
- Vlažilci - snovi, ki pomagajo živilom, da zadržijo vlago, kot je npr: sorbitol in polidekstroza
Glede sintetičnih dodatkov in kako vplivajo za organizem psa so mnenja deljena, določen del stroke ne priznava, da bi aditivi lahko vplivali na zdravje, po drugi strani pa se pojavlja tudi vedno več študij in člankov, ki pričajo o škodljivih vplivih sintetičnih aditivov na zdravje psa. Tukaj govorimo o večletni izpostavljenosti sintetičnim aditivom v kolikor hranite psa s hrano, ki jih vsebuje. Določene študije navajajo, da sintetični dodatki povzročajo težave v telesu in, da so med drugim krivci za razvoj različnih alergij, težav s sklepi in so povezani razvojem avtoimunih bolezni in z razvojem raka. Vsaka pripravljena hrana za pse, ki vsebuje sintetične dodatke, ima le te naštete na hrbtni strani embalaže pod sestavinami in analitično sestavo v razdelku dodatki.
Preobčutljivostne reakcije na hrano
Preobčutljivoste reakcije na hrano in alergije si delijo podobne simptome in zato jih velikokrat zamenjamo in nismo prepričani ali je pes alergičen ali preobčutljiv. Oboje so lahko krivec za različna vnetja, ki se razvijejo v kronična vnetja ta pa vplivajo na razvoj različnih bolezni. Zato je še toliko bolj pomembno, da iz prehrane odstranimo živila in surovine, ki psu ne ustrezajo. Čeprav preobčutljivoste reakcije na hrano niso življenjsko ogrožajoče lahko slabo vplivajo na številne fizične in čustvene aspekte psa:
- Težave z GI (prebavnim traktom) podobno kot je vnetje črevesja (IBD)
- Kronično srbenje in praskanje
- Kronično razdraženo črevo, prisotnost plinov in napenjanje
- Kronične okužbe in vnetja kože, ušes, oči in tačk
Več si lahko preberete v prispevku: ALERGIJA PRI PSIH: Na hrano, pršice, cvetni prah in trave, kjer boste našli še številne prehranske dodatke, ki so v pomoč pri alergijskih reakcijah.