DIETNA HRANA ZA PSE: Kako shujšati psa
Dietna hrana za pse, ki ni osiromašena s pomembnimi hranili, je naravna in ni obdelana na visokih temperaturah je pravilen odgovor na vprašanje: Kako shujšati psa? Naturavetal ima na voljo številne okuse hladno stiskanih pelet in uravnotežene obroke mokre hrane v pločevinkah, ki so primerni tudi za pse s preveč kilogrami. V kategoriji dietna hrana za pse smo zbrali suho in mokro hrano ter tudi nizkokalorične priboljške, primerne za debelejše pse.
Naturavetal nima posebne linije dietne hrane za pse, saj vsa Canis Plus hladno stiskana hrana za pse vsebuje nizek odstotek maščob. Nekoliko več maščob vsebuje okus govedine in okus piščanca za aktivne pse (Canis Plus Sport). Naturavetal hladno stiskana hrana za pse ne vsebuje temperaturno obdelanih maščob, saj imajo pregrete maščobe negativen vpliv na metabolizem in zdravje psa. Če vaš kosmatinec potrebuje dietno hrano za pse, bi svetovali, da izberite hladno stiskano hrano za pse Canis Plus okus piščanca, Canis Plus okus jagnjetine ali Canis Plus okus lososa. Hranite 5% manj od priporočene dnevne količine glede na idealno telesno težo psa. Vsi našteti okusi hrane so primerni tudi za pse, ki težav z debelostjo nimajo. Za vzdrževanje telesne teže hranite predpisane količine na embalaži.
Izberete lahko tudi vse okuse mokre hrane v pločevinkah (delež maščob je med 5 in 7%, odvisno od okusa) in hranite psa 2.5% telesne teže na dan.
Hrana Naturavetal Canis Plus je primerna za vse predebele pse, saj ima že v osnovi manj maščob. Zaradi naravnega načina proizvodnje - hladnega stiskanja, v hrani ni nobenih umetnih dodatkov kot so ojačevalci okusa, konzervansi in druge kemikalije. V hladno stiskani hrani za pse Naturavetal ni nobenih dodatnih in skritih maščob. Te dodane maščobe povzročajo, da pes zaužije več hrane kot jo v resnici potrebuje in se posledično redi.
Dietna hrana za pse: Kako preverim, ali je moj pes predebel?
Prekomerno telesno težo pri psih lahko hitro preverite tako, da ga potipate v predelu prsnega koša. Če ima primerno težo, boste rebra takoj otipali, vendar pa se ta ne smejo videti. Kazalnik debelosti psov so tudi lopatice, ki jih morate z lahkoto otipati. Če reber ne morete otipati, pomeni, da ima vaš kuža preveč kilogramov. V kolikor ima več maščobe, svetujemo da vaš kosmatinec izgubi nekaj kilogramov. Ko vaš pes doseže zrelost, torej ko ni več mladiček (med 12. in 15. mesecem starosti), ga stehrtajte, oziroma ga peljite stehtat k veterinarju, če doma nimate primerne tehtnice.
Pozanimajte se kakšna je normalna telesna teža za vašo pasmo psa. Tudi za mešanca se lahko določi optimalna telesna teža. Ko imate optimalno telesno težko lahko umestite svojega psa. Če je kuža 15% nad optimalno telesno težo pomeni, da je predebel. Če je od 0 do 15% nad optimalno težo pa pomeni, da ima prekomerno telesno težo. Po študijah iz leta 2011 je 53% odstotkov psov s prekomerno telesno težo ali predebelih. Pomembno je, da prepoznate težavo s telesno težo in, da postopate. Poznamo dve metodi za ugotavljanje prekomerne telesne teže in debelosti – tipanje reber in tehtanje. Izgubljanje kilogramov je dolgotrajen proces, saj je zaželeno in zdravo, da kuža počasi izgublja kilograme.
Dietna hrana za pse – navodila za tehtanje
Psa lahko stehtate na različne načine:
- Pri veterinarju/strokovnjaku: v primeru večje pasme (npr. 70 kg), saj boste psa težko postavili na malo tehtnico in ga prepričali naj sedi pri miru, dokler se tehtnica ne umiri.
- Tehtanje srednje velikih psov: preprosto ga postavite na tehtnico.
- Tehtanje majhnih pasem: zaradi večje natančnosti je smiselno nabavit manjšo tehtnico.
- Vse pse lahko tehtate tudi na naslednji način: najprej se stehtajte sami, nato pa še s psom. Razlika je teža vašega psa.
- Vzpostavite ritem tehtanja
- Psa tehtajte vedno na enaki tehtnici
Kdo je bolj podvržen debelosti?
-
Pasme, ki so bolj podvržene debelosti
Nekatere pasme so še posebej nagnjene k debelosti in pri takšnih je še posebej potrebno paziti na prehrano tekom celotnega življenja psa. Pasme psov, ki so bolj nagnjene k debelosti: škotski terierji, Kavalir kralja Karla (Cavalier King Charles Spaniels), cairnski terier, mops, jazbečarji, buldogi, labradorci, zlati prinašalci in beagli.
-
Vpliv starosti in kastracije/sterilizacije
Tudi za sterilizirane oziroma kastrirane pse velja, da imajo pogosteje težave s prekomerno telesno težo, saj se jim z odsotnostjo spolnih hormonov metabolizem nekoliko spremeni. Debelost je prav tako pogostejša težava starejših psih, ki se manj gibljejo, hkrati pa imajo še počasnejši metabolizem.
-
Bolezenska stanja
V nekaterih redkih primerih je lahko debelost pri psih (ob res majhnem vnosu kalorij) povezana z zdravstvenimi težavami. Psi se lahko redijo zaradi obolenja ščitnice in posledičnega pomanjkanja ščitnikih hormonov. Če vaš kuža trpi za obolenjem ščitnice, bodo poleg debelosti prisotni še drugi bolezenski znaki, npr: psa ves čas zebe in je brez energije, pojavijo se številne težave s kožo,… Drugo hormonsko obolenje psa, ki povzroči nabiranje kilogramov je Cushingov sindrom. Simptomi, ki spremljajo to bolezen so še razširjen trebuh in izguba mišične mase.
Kako shujšati psa: Nevarnosti za pse s prekomerno težo
Debelost pomeni, da se v telesu nabira veliko več maščobe, kot jo organizem psa potrebuje za optimalno delovanje. Na žalost se prehitro redijo tisti psi, katerim gospodarji in drugi člani družine, zraven rednega obroka, večkrat na dan ponudijo priboljške in ostanke z mize. Enako kot pri ljudeh, tudi za pse prekomerna teža ni zdrava in je lahko vzrok različnih bolezni. Številne študije dokazujejo, da vitki psi živijo dlje in imajo manjše tveganje za pojav bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca, vnetja trebušne slinavke, rak, displazija kolkov in druge sklepne bolezni.
Najpogostejše obolenje povezano z debelostjo predvsem pri starejših psih je osteoartritis. Osteoartritis je bolezen sklepov in pripadajočih struktur (mišic, veziva in tetiv). Prisotne so bolečine, gibanje je ovirano, sklepi so vneti. Pes s prekomerno telesno težo ima tudi več možnosti za poškodbe kosti, vezi, sklepov in mišic, saj v primeru debelosti na skeletno-mišično ogrodje pritiska večja sila.
Pogosta je tudi sladkorna bolezen ali diabetes, ki je presnovna bolezen, za katero je značilna povišana raven glukoze v krvi. Nastane zaradi nepravilnega izločanja inzulina iz trebušne slinavke. Pasme, ki so nagnjene k debelosti in imajo kratek gobček, kot npr. mopsi in buldogi, debelost še poslabša dihanje. Pri psih s povečano telesno težo je tudi več težav s kožo. Pod gubami kože se lahko razvijejo številna vnetja, saj ne pride do zračenja kože.
Bolj so obremenjeni tudi različni notranji organi (celotna prebavila, jetra, ledvica, srce … ). Zaradi kopičenja maščob v jetrih je ogroženo normalno delovanje jeter. Zaradi prekomerne telesne teže imajo psi več težav z napenjanjem ali zaprtjem ter so bolj podvrženi nastanku želodčnih razjed. Z debelostjo se poveča tudi krvni pritisk, kar v veliko primerih vodi v razvoj številnih bolezni ledvic in srca.
Dietna hrana za pse: Smernice za zniževanje teže psa
- Poskušajte natančno beležiti, kaj vaš pes poje. Mogoče boste na koncu tedna presenečeni, saj boste ugotovili, da dobi preveč priboljškov.
- Ko je kuža na »dieti« mu ne dajajte nobenih priboljškov ali se odločite za nizko kalorične priboljške.
- Redna telesna dejavnost psa. Seveda morate aktivnost prilagoditi fizični sposobnosti in starosti psa. Najprej začnite s počasnimi in krajšimi sprehodi. Če ne morete s psom ven, ga nekako zamotite v hiši/stanovanju z zanimivimi in miselnimi igračami.
- S povečano dnevno telesno aktivnostjo vašega psa lahko vsak dan izjemno vplivate na zmanjšanje njegove telesne teže, pokurjene kalorije pa bodo prešle v mišično tkivo.
- Izberite takšno hrano, ki ima malo maščob in bogato z vlakninami, da zmanjšate vnos kalorij, ohranite pa maso. Izogibajte se visokemu deležu maščob.
- Tako kot pri ljudeh, tudi pri psih ni učinkovito in zdravo, da naenkrat drastično zmanjšamo količino dnevnega vnosa hrane. Priporočeno je, da se teža zmanjšuje za 1% telesne teže vašega psa na teden. Torej, izogibajte se dietam z naglimi spremembami, saj te lahko povzročijo samo to, da se presnova psa prilagodi in postane učinkovitejša za skladiščenje maščob v prihodnje.
Dietna hrana za pse: Navodila za hranjenje psa
1. Hrana za pse s prekomerno telesno težo naj ima višji delež beljakovin in nizek delež ogljikovih hidratov. Hrana naj ima več kot 18% beljakovin in nekje 8-10% maščob ter normalen delež vlaknin. Da napolnimo želodec in se izognemo neprijetni lakoti pri manjšem vnosu energetskih snovi, lahko dodajamo tudi kuhano zelenjavo, ki ima veliko vlaknin. Pomembno je tudi, da psa hranite večkrat na dan s količinsko manjšimi obroki.
2. Na hrani za pse je vedno napisana priporočena količina hrane. Pri hranjenju po deklaraciji morate upoštevati, da so navedeni kilogrami predpisani za psa z normalno telesno težo. Npr.: če ima vaš kuža 20 kg, moral bi jih pa imeti 15; ga morete hraniti po tabeli za 15 kg. Količino hrane zmeraj odmerjajte z merilnim lončkom in ne na približno. Če k suhi hrani dodajate še mokro hrano (npr. v obliki konzervic in klobas), morate količino suhe hrane ustrezno zmanjšati.
3. Vedno se držite priporočene količine dnevnega vnosa, ki je naveden na deklaraciji in ga zmanjšajte za 5%, če želite, da začne pes počasi hujšati. Psa stehtajte čez 7 dni in preverite koliko telesne teže je izgubil. V mejah normale je to do 1% celotne telesne teže. Če se teža ni zmanjšala, dnevni vnos zmanjšajte še za dodatnih 5% in ponovite postopek s tehtanjem.
Hladno stiskana hrana Naturavetal kot dietna hrana za pse
Suha hrana Naturavetal v okusu piščanca, jagnjetine in lososa vsebuje nizek odstotek maščob. Naturavetal hladno stiskana hrana za pse ne vsebuje temperaturno obdelanih maščob, saj imajo pregrete maščobe negativen vpliv na metabolizem in zdravje psa. Seveda so vsi omenjeni okusi primerni tudi za pse, ki ne rabijo shujšati.
Vsebnost maščob v posameznem okusu Naturavetal hladno stiskane hrane za pse:
OKUS SUHE HRANE | VSEBNOST MAŠČOB |
CANIS PLUS PIŠČANEC | 8.40% |
CANIS PLUS JAGNJETINA | 9.60% |
CANIS PLUS LOSOS | 9.30% |
CANIS PLUS KUNEC | 11.88% |
CANIS PLUS GOVEDINA | 14.20% |
CANIS PLUS SPORT | 13.00% |
Pri priporočeni količini hrane (napisana je na deklaraciji in na spletni strani Kosmatinčkov pri opisih posamezne hrane), morate upoštevati kilograme pasme vašega psa in ne dejansko težo vašega psa, ker ima preveč kilogramov. Predpisano količino hrane zmanjšajte za 5%.
MOKRA HRANA ZA PSE NATURAVETAL
Psa, ki ima preveč kilogramov lahko hranite tudi z Canis Plus mokro hrano. Lahko izberete Canis Plus popolne meniji ali Canis Plus 100% meso. Vsi popolni obroki in 100% meso v klobasah imajo optimalno vsebnost maščob, visok delež beljakovin in so brez žitaric (torej imajo nizek delež ogljikovih hidratov). Pri hranjuenju z Naturavetal mokro hrano je dovolj, da zmanjšamo dnevni vnos hrane. Za odrasle aktivne pse je priporočena dnevna količina 3% telesne teže, za starejše in ne-aktivne pse pa se priporoča 2.5% telesne teže.
NARAVNI PRIBOLJŠKI NATURAVETAL
Pazljivi bodite tudi pri priboljških. Če se priboljškom lahko izognete je to najbolj zaželjeno, če pa je vaš kuža preveč obseden z njimi, se odločite za nizkokalorične priboljške. Posegajte po naravnih in na zraku sušenih priboljških. Idealen priboljšek z nizko kalorično vrednostjo so na zraku posušena goveja pljuča in na zraku posušena vratovina goveda.