HRANA ZA PSE: Vodnik za lastnike psov

Pasja hrana mora biti bogata s kakovostnimi beljakovinami, vitamini in minerali, ki podpirajo zdravje, vitalnost in življenje vašega psa. Različni tipi hrane za pse ponujajo specifične prednosti, zato je pomembno, da izberete tisto, ki najbolje ustreza pasmi, starosti in zdravstvenemu stanju vašega psa. V tem članku bomo podrobno obravnavali, kako izbrati pravo hrano za pse ter kakšne so razlike med komercialno in doma pripravljeno pasjo hrano.

Pojasnili bomo razlike med briketi in hladno stiskanimi peleti, pojasnili kaj so veterinarske diete, kako mora potekati hranjenje psa in katera hranila mora vsebovati hrana, da jo lahko uvrstimo v popolno ali dopolnilno hrano.

Izjemno pomembna pravilna prehrana za pse saj na tak naičn vplivamo na zdravje psov, dolgo življenjsko dobo, poskrbimo za manj pregledov pri veterinarju ter psu zagotovimo kakovostno življenje.

Vrste hrane za pse: Briketi za psa, peleti, konzerve ali surova hrana? 

Danes je izbira hrane izjemno pestra, od različnih blagovnih znamk in različnih oblik hrane, zato je včasih odločitev katero hrano izbrati za lastnika psa izjemno težka. Najbolj pogosto pa se lastniki odločamo za naslednje oblike:

  • Briketi so še vedno najbolj pogosta izbira, saj je ponudba le teh največja. Obstajajo briketi za različne pasme psov (mini, medium, adult) v različnih velikostih.
  • Hladno stiskana hrana je suha hrana tako kot briketi, vendar se od briketov drastično razlikuje.
  • Mokra hrana je običajno v pločevinkah (konzervah), pogosto pa jo najdemo tudi v obliki mesnih klobas
  • Surova hrana za pse, ki je že pripravljena je običajno v obliki faširanega mesa in je pakirana v klobase ali polpete
  • Doma pripravljena kuhana hrana postaja vse bolj priljubljena, saj imamo največji nadzor nad tem katera hranila bomo vključili v obrok

Preden se odločimo je potrebno prebrati sestavo posamezne hrane, dobro preučiti in razumeti deklaracijo, saj se želimo prepričati, da psu ponudimo kar najboljše! Pri izbiri hrane pa je potrebno vedno upoštevati tudi individualne potrebe psa po hranilih.

Hladno stiskana hrana za pse – peleti

Hladno stiskana hrana za pse postaja vse bolj priljubljena izbira med lastniki psov, ki želijo zagotoviti kar najboljšo prehrano za svoje ljubljenčke. Ta postopek, ki vključuje minimalno uporabo toplote, ohranja naravna hranila surovin, uporabljenih v hladno stiskani pasji hrani. Hladno stiskana pasja hrana se razlikuje od briketov predvsem v načinu predelave in prebavi, vendar še vedno predstavlja polnovreden in uravnotežen obrok. Pomembno je vedeti, da se hladno stiskana hrana za pse v obliki peletov prebavlja drugače kot navadni briketi, zato je priporočljivo, da ju ne mešamo v istem obroku.

Naturavetal hladno stiskana hrana

Naravna hrana za pse, brez sintetičnih dodatkov, konzervanosv in barvil. Kakovostne sestavine, ki so navedene v odprti deklaraciji.

Preberi več
Naturavetal hladno stiskana hrana za pse

Naturavetal hladno stiskana hrana vsebuje izključno kakovostne surovine, ki so minimalno obdelane, tako da se ohrani maksimalna vsebnost hranilnih snovi. Hrana je primerna za vse pasme psov (velike, srednje in male) in vse starosti psov. Hrana je razdeljena v dve liniji; in sicer peleti za mladiče in peleti za odrasle pse (adult). Tudi velikost Naturavetal peletov je različna; obstaja klasična velikost v obliki ploščice za velike in srednje velike pse in mini velikost v obliki svaljkov za male pasme.

Kosmatinčki svetovalni telefon

Za vsa vprašanja o prehrani in zdravju psov nas kontaktirajte.

Na voljo smo od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00

Mokra hrana za pse – konzerve

Mokra hrana za pse, kot so konzerve, vrečke ali klobase je odlična izbira za razvajanje vašega psa z različnimi slastnimi in zanimivimi okusi. Čeprav briketi in peleti zagotavljajo vsa hranila, ki jih pes potrebuje, mokra pasja hrana prinaša raznolikost v prehrano vašega psa.

Mokra hrana za pse

Naturavetal mokra hrana v pločevinkah ali klobasah (mesnih rolicah) je nežno kuhana na pari iz izbranih in kakovostnih sestavin.

Preberi več
Naturavetal mokra hrana za pse

Pomembno je vedeti, da dolgoročno hranjenje psa izključno z mokro hrano lahko vpliva na slabšo higieno zob, zato je potrebna dodatna nega pasjih zob s pomočjo trdih priboljškov ali čiščenja.

Mokra hrana za pse lahko popolna (uravnotežena), kar pomeni, da pes iz takšne hrane dobi popolnoma vsa hranila. Lahko pa je mokra hrana tudi dopolnila (npr. Vsebuje izključno meso), v takšnem primeru pa jo je potrebno uporabiti dopolnila, da uravnotežimo obrok. Lahko pa mokro hrano kombiniramo tudi s hladno stiskano hrano.

Naturavetal mokra hrana je v pločevinkah/konzervah in v klobasah. Zanjo je značilna visoka kakovost vstopnih surovin (mesa in zelenjave), ki so nežno kuhane na pari v kratkih časovnih intervalih. S tem zagotavljamo naravnost in pristnost hrane in se izognemo dodatkom sintetičnih vitaminov in mineralov.

Doma pripravljena kuhana hrana

Kuhana hrana pomeni, da doma sami kuhate za psa. S kuhanjem imamo popoln nadzor nad živili in razmerji živil, prav tako nam tak način hranjenja omogoča uporabo sezonsske zelenjave in sadja. Tak način hranjenja nikakor ne pomeni, da dajemu psu enako hrano, kot je uživamo ljudje. Začinjena in soljena hrana za psa nikakor ni primerna.

Pri kuhanju je najbolj pomembno, da se na začetku izobrazimo in ugotovimo kaj našemu psu ustreza, da osvojimo razmerja med posameznimi živili in, da psu hranimo ustrezno količino. Kuhani obroki pa se lahko zelo lepo kombinirajo tudi s hladno stiskano hrano ali mokro hrano v pločevinkah.

Pri kuhanju lahko uporabite tudi različna prehranska dopolnila iz naše ponudbe, da uravnotežite obrok in tako poskrbite, da psu na dolgi rok ne bo nič manjkalo.

Velikokrat priporočene veterinarske diete (vet diete) so ravno na osnovi kuhanih obrokov, pri psih ki imajo težave z odpovedjo ledvic, gastritisom ali kakšnimi drugimi presnovnimi boleznimi.

Kuhana hrana 

Potrebno se je izobraziti kako pripraviti uravnotežene obroke in kakšne količine hrane so primerne za posameznega psa. 

Preberi več

Surova hrana za pse – BARF in PRAY model

Vse več lastnikov psov se odloča za hranjenje psa s surovo hrano, ker menijo, da če hranijo surovo, hranijo zdravo. Žal danes temu več ni tako! Tudi glede surove hrane (enako kot glede suhe hrane) se moramo pozanimati. Prebrati je potrebno deklaracijo v celoti in se pozanimati tudi o informaciji o uvozu surovega mesa. Surova hrana je od vseh oblik najbolj občutljiva, zato moramo biti izjemno pozorni pri rokovanju z njo.

Najbolj pogoste so že pripravljene BARF diete – torej faširano meso, zmlete kosti in delež zelenjave; vse skupaj pakirano v klobasi ali polpetu. Tukaj nimate nobenega nadzora nad kakovostjo vstopnih surovin, prav tako nimate nadzora nad razmerji.

Obstajajo tudi PRAY diete, ki temeljijo na osnovi celotnega ulovljenega pleta z zanemarljivim deležem zelenjave in nič ogljikovimi hidrati.

Najbolj zdrava surova hrana je takšna, ki jo pripravite sami. Torej kupite surovo meso, notranje organe in kosti pri mesarju in te sestavine v ustreznih razmerjih kombinirate z zdravimi ogljikovimi hidrati in zelenjavo/sadjem. Pri sestavi uravnoteženega obroka pa lahko uporabite tudi naravna prehranska dopolnila.

Surova hrana za pse

Pri sestavi uravnoteženih obrokov si lahko pomagate z Naturavetal naravnimi BARF prehranskimi dodatki. 

Preberi več
SUROVA HRANA ZA PSE: Osnovna načela in praktični recepti

Briketi za pse – ekstrudirana hrana

Briketi so še vedno najbolj razširjena suha hrana iz številnih razlogov. Gre za praktično obliko hranjenja, so običajno poceni oblika hrane in imajo zaradi visokih temperatur obdelave zelo dolgi rok uporabe.

Glede na to, da danes obstaja veliko drugih bolj naravnih oblik hrane, so briketi vsekakor najbolj predelana in najmanj zdrava oblika hranjenja. Zaradi visokih temperatur obdelave so pri briketih vitamini in minerali vedno sintetično dodani, običajno pa dodajo še različne stabilizatorje (da vsak posamezen briket izgleda enako), konzervanse in barvila. Briketov obstaja ogromno različnih znamk, ki se po kakovosti zelo razlikujejo, zato je branje deklaracije ključnega pomena.

Vse več lastnikov se kljub ugodni ceni, briketom izogiba zaradi dodatka sintetičnih snovi, visokih temperatur pridelave in postopka prebave. Briketi se v želodcu psa namreč napihnejo in se posledično zelo dolgo prebaljajo in niso primerni za kombinacije s hladno stiskano hrano, mokro, surovo ali kuhano hrano.

Članki, ki bi te lahko zanimali:

  • Vse naravno

    Vse naravno – Katerim sintetičnim snovem se lahko izognemo v vsakdanjem življenju?

  • Rehabilitacija črevesja pri psu

    Rehabilitacija črevesja: Kakovostno življenje za vašega psa

  • Sprememba hrane pri psih iz briketov na hladno stiskane pelete naj poteka v ločenih obrokih

    Pravilna menjava hrane pri psih

  • Je moj pes kanta za smeti?

Posebne diete za pse: Veterinarske diete

Veterinarska (vet) dieta pomeni, da je hrana prilagojena za posamezno zdravstveno stanje psa; običajni so takšni hrani določena hranila odvzeta ali pa je česa v presežkih sintetično dodano. Sestavine vet diet so običajno slabe in temeljijo na koruzi in pšenici.

Veterinarske diete priporočajo veterinarji  pri obravnavi zdravstvenih težav pri psih, kot so prekomerna teža, težave s sklepi, prebavne motnje, občutljiva koža, pogosta vnetja ušes in alergije.

Pomembno je poudariti, da veterinarska dieta ni nadomestilo za zdravljenje, temveč del pristopa k zdravju vašega psa. Pri uporabi veterinarske diete je nujno dosledno upoštevanje navodil. Prav tako veterinarske diete ne hranimo skozi daljše časovno obdobje.

Prednosti in slabosti različnih vrst hrane

Vsaka vrsta hrane ima svoje prednosti in slabosti, pomembno je, da izberemo vrsto hrane, ki pozitivno vpliva na zdravje psa in je hrati tudi sprejemljiva za naš tempo in način življenja.

Briketi iz prehranskega vidika so najbolj obdelani in vsebujejo največ sintetičnih dodatkov zaradi visokih temperatur ekstrudacijskega postopka, kar je zagotovo največja slabost. Prednosti suhe hrane (briketov) so zagotovo naslednje; da so dostopni na vsakem koraku, da obstajajo številne različne blagovne znamke, ki imajo različne programe zvestobe, kar lastniku omogoča poceni nakup.

Surova in doma pripravljena kuhana hrana od lastnikov psov zahtevata nekoliko več truda in priprav. Na začetku se moramo zagotovo izobraziti kako sestaviti popolne in uravnotežene obroke, nato pa sem moramo pravilno organizirati, da si skuhamo za nekaj dni v naprej in, da ne pozabimo surove hrane odmrzniti. Slabost surove hrane je tudi večja možnost okužb z bakterijami, kar je še posebej moteče pri družinah z majhnimi otroki. Prednost surove in kuhane hrane je naravnost posameznih sestavin. Doma pripravljena hrana za pse pa nam omogoča tudi, da imamo popoln nadzor nad sestavinami, nad kakovostjo sestavin in lahko sami nadzorujemo razmerja.

Mokra hrana v pločevinkah ali klobasah je izjemno ješča in lahko prebavljiva, primerna za vse starosti psov, prav tako pa je primerna za pse z zdravstvenimi težavami. Pomembno je, da je mokra hrana kakovostna in naravna brez sinetičnih dodatkov. Na tak način je lahko v pomoč lastnikom, ki hranijo svojega psa z doma pripravljeno kuhano hrano. Torej gre za odličen kompromis med praktičnostjo in kuhanimi obroki. Slabosti mokre hrane so številčnost odpadkov in slabša oskrba gobčka in zob. Prav tako pa je lahko določena mokra hrana izjemno slabe kakovosti, zato je potrebno vedno prebrati deklaracijo.

Hladno stiskana hrana ima zagotovo ogromno prednosti, saj je praktična za hranjenje, enostavo jo je vzeti zraven na pot, lahko pa se uporablja tudi kot priboljšek pri šolanju psa. V primerjavi z briketi je obdelana na nižjih temperaturah in v želodcu psa ne nabrekne. Iz tega razloga ne obremeni prebavnega trakta in se lahko kombinira z mokro hrano, kuhano in surovo hrano. Slabost hladno stiskane hrane je trenutna popularnost te oblike hrane. Iz tega razloga na tržišče prihaja hladno stiskana hrana izjemno slabe kakovosti in lastniki včasih ne znajo ločiti katera znamka je kakovostna. Izjemno pomembno je branje deklaracije in preverba roka uporabe. Sintetično dodani vitamini in minerali ne smejo biti prisotni v hladno stiskani hrani, če so se za takšnega proizvajalca raje ne odločite, saj je postopek hladnega stiskanja vprašjiv.

Nasveti za izbiro hrane za pse: Splošne smernice

Najboljši in najbolj pomemben nasvet je BRANJE IN RAZUMEVANJE DEKLARACIJE. Deklaracija je tista, ki mora navajati popolnoma vse sestavine, ki jih hrana vsebuje. Če na deklaraciji zasledite ogromno sintetičnih dodatkov (nutrientni dodatki) vam to pove, da hrana ni naravna.

3 nasveti za izbiro hrane:

  • preverjanje sestavin – branje deklaracije
  • posvet z veterinarjem strokovnjakom, ki mu zaupamo in vemo, da se izobražuje na področju pasje prehrane
  • zaupanje v blagovno znamko – tukaj izbiramo znamke, ki so na tržišču prisotne že desetletja, hkrati pa niso del ogromnih korporacij, kjer je običajno v ospredju dobiček in ne zdravje psa.

Zavajanje proizvajalcev pri navajanju sestavin

Preden se odločite za nakup hrane v celoti preberite deklaracijo na hrbtni strani embalaže. 

Preberi več
Zavajanje proizvajalcev pri navajanju sestavin na hrani za pse

Filozofija Naturavetal podjetja

Naša spletna trgovina Kosmatinčki ponuja le izdelke nemškega proizvajalca Naturavetal. Popolnoma vsem izdelkom je skupno to, da so 100% naravni! Torej popolnoma brez sintetično dodanih elementov, brez sintetično dodanih vitaminov in mineralov, brez konzervansov in stabilizatorjev. Posledično je tudi rok uporabe hrane veliko krajši. Vse vstopne surovine so visoke kakovosti in nikoli ne uporabljamo stranskih živalskih ali stranskih rastlinskih proizvodov.

Pri Naturavetalu smo poskrbeli za vse pasme psov; srednje, velike in male pse. Vse pasme psov bodo pri nas našle ustrezen okus zase. Hladno stiskani peleti so v klasični pravokotni velikosti in mini velikosti v obliki svaljkov. Pločevinke so na voljo v 400 in 800 g pakiranju.

Naturavetal ponudba pa vključuje tudi hrano za mačke, kjer je na voljo hladno stiskana mačja hrana in mokra hrana v obliki mesnih rolic.

Del ponudbe so tudi naravna prehranska dopolnila za pse in mačke za sestavo uravnoteženega surovega (BARF) obroka ali uravnoteženega doma pripravljenega obroka.

Pomembna je tudi naravna nega psa, zato Naturavetal ponudba vključuje tudi naravne izdelke za nego psa. Ne spreglejte pa tudi izdelkov proti klopom kot je razpršilo, šampon in kapljice za odganjanje in preprečevanje klopov.

Vse več pasjih skrbnikov se odloča za naravno hrano Naturavetal, saj se na dolgi rok kakovostna prehrana izjemno pozna na zdravju in vitalnosti živali. Naravna hrana poskrbi za uravnoteženo črevesno floro, močan in stabilen imunski sistem, zdravo kožo in sijoč dlako, za zdrave sklepe in motorični sistem ter za ustrezno ustno higieno.

Katere sestavine naj vsebuje kakovostna hrana za pse?

Kakovostna hrana mora vsebovati naslenje sestavine v pravih razmerjih. Niso pa pomembne samo sestavene, temveč tudi njihova kakovost in izvor:

BELJAKOVINE (PROTEINI):

Proteini v pasji hrani so pomembni za pravilno rast in razvoj ter so ključni vir energije za pse. Pes ne more sintetizirat vseh aminokislin, zato jih mora nujno dobiti iz hrane. Vseh 10 esencialnih aminokislin, ki jih pes potrebuje, dobi iz mesa.

MAŠČOBE:

Maščobe v pasji hrani zagotavljajo energijo, maščobne kisline pa so nujne za ohranjanje zdravja. Zlasti pomembne so nenasičene maščobne kisline, pomembne za presnovo in kožo ter so nepogrešljiva sestavina hormonov.

OGLJIKOVI HIDRATI:

Ogljikovi hidrati iz prosa, ovsa, rjavega riža, ječmena in koruze so zdravi ogljikovi hidrati, ki vsebujejo tudi ogromno vlaknin in psu prav tako nudijo energijo. Čeprav imajo psi kratko črevesje in hitro prebavo, so vlaknine pomembne za zdravo prebavo in za preprečevanje zaprtja in driske.

VITAMINI IN MINERALI:

Tako kot ljudje, tudi psi potrebujejo vse vitamine in minerale. Če se prehranjujejo z zdravo in uravnoteženo hrano za pse, so zadoščene vse dnevne potrebe po vitaminih in mineralih. Lahko pa vitamine in minerale dodajate k hrani za pse, če želite dodatno okrepiti imunski sistem psa in ga boljše pripravit na stresne situacije.

VLAKNINE:

Vlaknine so zelo pomembne za normalno prebavo psa. Pes dobi vlaknine iz sadja, zelenjave, žit, iz kopit, kože z dlako, rogov,… ki jih lahko psu ponudite kot priboljšek. Vlaknine nahranijo bakterije v debelem črevesu in sčistijo črevo. Preveč vlaknin lahko povzroči pline, zaprtje ali drisko.

Hipoalergena hrana za pse: Ali ima tvoj pes alergije ali intolerance?

Alergije so vedno bolj pogosta težave tudi med našimi psmi. Živali so lahko alergične na okoljske dejavnike kot so različne trave in cvetni prav, na pršice ali na posamezne sestavine v hrani.

Alergija pomeni, da je vključen tudi napačen odziv imunskega sistema in se največkrat kaže v obliki vnetja (vnetja kože, tačk ali ušes), srbečice in prebavnih težav. Prehranska intoleranca je vezana direktno na prehrano in ne vključuje imunskega odziva.

Alergija pri psih: Na hrano, pršice, cvetni prah in trave

Kaj pomeni, da ima pes alergijo?

Preberi več
alergija pri psih

Naturavetal hrana je prilagojena alergikom, saj vsak posamezen okus vsebuje le en vir beljakovin (monoproteinska hrana), prav tako pa hrana ne vsebuje najpogostejših alergenov kot je koruza, pšenica, grah, jajca, mleko in mlečni izdelki ter glutena.

Večkrat pa lastniki pozabimo, da so lahko naše živali alergične ravno na sintetične dodatke (sintetično dodani vitamini, barvila, konzervanski), ki so dodani k briketom ali mokri hrani nižje kakovosti. Najbolj pomembno je branje celotne deklaracije, preden se odločite za nakup.

Hipoalergena hrana pomeni, da je prilagojena alergikom, ampak žal določeni proizvajalci v takšno hrano še vedno vključujejo koruzo, pčenico in piščanca, živila ki niso primerna za alergike. Kljub oznaki na hrani, vendo preberite vse sestavine na deklaraciji na hrbtni strani embalaže.

Hrana za alergične pse

Izognite se najbolj pogostim alergenom in sintetično dodanim vitaminom in mineralom.

Preberi več
Infografika hrana za alergične pse

Moj pes je predebel – Katero hrano izbrati?

Za psa, ki ima preveč kilogramov, izberemo nizkokalorično in lažje prebavljivo hrano. Najbolj pomembno pa je to, da smo dosledni pri odmerjanju količine. Debelost je pogost zdravstveno stanje naših živali in ga moramo jemati resno.

Hujšanja se lotimo postopoma, dosledno in vztrajno. Najbolj pomembno je, da psu zmanjšamo obrok, ponudimo dietno hrano in prilagodimo telesno aktivnost. Če pes ne more na dolge sprehode, ga lahko utrudimo tudi na drugačne načine, uporabimo različne igrače ali interaktivne igrače. Oprema (ovratnice in povodci) naj bodo prilagojeni, tako da se bo pes počutil varno in bo imel večje veselje do gibanja.

Izbirčen pes – Kako vplivati na boljši apetit?

Določene pasme psom so lahko malo manj ješče od drugih, velik vpliv na ješčost psa pa ima lastnik. Običajno so nejšeče male/mini pasme psov, saj takšni lastniki ves čas spreminjajo njihov jedilnik, saj prihranite na količini hrane.

Pomembno je, da psu hrane ne menjavamo prepogosto in, da hrane nima ves čas na voljo. Hrano vedno razdelimo na 2 – 3 obroke na dan. Prav tako ne pretiravamo s priboljški. Nikakor pa psu ne dajamo začinjenje hrane od mize, saj to pomeni, da svoje ne bo želel jesti.

Prav tako, če je pes hranjen z nizkokakovostno hrano, ki je polna sintetičnih dodatkov in ojačevalcev okusa bo potreboval nekaj časa, da se navadi na zdravo, kakovostno in naravno hrano.

Določena prehranska dopolnila kot ne npr. kokosovo olje, lososovo olje ali kozje mleko lajko vplivajo na spodbujanje apetita v času menjave hrane.

Hrana za aktivne pse

Določeni psi so nadpovprečno aktivni; med takšne pse spadajo psi reševalci, psi vodniki in psi športniki. Prav tako pa med aktivne živali spadajo vsi psi, ki imajo res izjemno dolge vsakodnevne sprehode. Hrana in oprema morata biti pri takšnih psih prilagojeni.

Za športne pse izberemo maščobno in beljakovinsko bogatejšo hrano, prav tako lahko psa hranimo količinsko več. Takšnih psom pa običajno ustreza tudi dodatek surovega ali kuhanega mesa, da še dodatno povečamo vnos beljakovin.

Hrana za aktivne pse

Nadpovprečno aktivni psi imajo drugačne prehranske potrebe od povprečno aktivnega družinskega psa. 

Preberi več
Hrana za aktivne pse

Prehranske potrebe psov glede na starost psa: Starost psa in prehrana

Prehranske potrebe se spreminjajo glede na starost psa. Pasji mladički zagotovo potrebujejo drugačno hrano, drugačne količine hrane in drugače režim hranjenja kot odrasli ali starejši psi.

Hrana za mladiče

Pasji mladiči potrebujejo prilagojeno hrano, ki omogoča njihov razvoj in enakomerno rast skozi celotno obdobje rasti. Hrana za pasje mladiče mora vsebovati višji delež mesa, več vitaminov in mineralov ter mora biti bolj kalorična. Zavedati se je potrebno, da pravilen razvoj mladiča vpliva na boljše splošno zdravje psa skozi njegovo celotno življenje.

Članki, ki bi te lahko zanimali:

Hrana za odrasle pse

Manjši psi in psi srednje rasti običajno odrastejo pri 12. mesecu starosti, mladiči večjih pasem pa pri 15 – 18. mesecih starosti. V tem obdobju je tudi smiselno zamenjati hrano iz hrane za mladiče na hrano za odrasle pse.

Hrana za odrasle pse mora biti še vedno visoke kakovosti, bogata z vsemi hranili in naravnimi snovmi. Okus hrane prilagodimo potrebam psa, če je občutljiv ali alergik se običajno izogibamo okusu piščanca in okusu govedine. Če je naš odrasel pes bolj aktiven, potrebuje bolj kalorično hrano, če pa je bolj lene narave moramo paziti pri vnosu kalorij. Izjemnega pomena je, da opazujemo svojega psa, kako mu hrana usreza, kako vpliva na njegovo prebavo, vitalnost, kožo, dlako in zadah iz gobčka.

Hrana za starejše pse

Starejši psi so običajno manj aktivni, njihov prebavni trakt pa ni več tako dovzeten za obsorbcijo. Iz tega razloga potrebujejo lažjo prebavljivo hrano z nižjim deležem maščob. Hranjenje naj poteka večkrat na dan v manjših obrokih. Pri priboljških smo varčni, pazimo na telesno težo, saj vsak pridobljen kilogram lahko slabo vpliva na sklepe starejšega psa.

Vse več lastnikov starejših psov se odloča za hranjenje s pločevinkami, saj je kuhana hrana lažje prebavljiva. Mokra hrana še posebej ustreza starejšim psom, ki so ostali brez zob ali imajo kakšne druge zdravstvene težave.

Lahko prebavljiva hrana za starejše pse

Starejši psi imajo manj dejavno prebavilo, zato potrebujejo manj kalorično in lažje prebavljivo hrano običajno v manjših količinah kot mladi psi. 

Preberi več
hrana za starejše pse

Pasmi primerna prehrana

Posamezne pasme psov ne potrebujejo pasmi prilagojene specifične hrane. Proizvajalci, ki proizvajajo hrano posebej za maltežana in posebej za beagle ali labradorca, delajo to iz razloga marketinga. Če boste pogledali sestavine na deklaraciji, boste hitro ugotovili, da bistvenih razlik ni, le na prvi strani hrane ne druga slika psa.

Vsi psi potrebujejo naravno hrano brez sintetičnih dodatkov, konzervansov, barvil, hrano, ki je sestavljena iz kakovostnih in preverjenih sestavin.

Hrano moramo prilagoditi specifičnim potrebam psa in ne pasmi, saj sta lahko dva labradorca popolnoma drugačna s popolnoma drugačnim metabolizmom in življenjskim slogom.

Veljajo pa določena priporočila glede hranjenja posamezne pasme:

Pogoste napake pri hranjenju psov

Napake, ki jih lastniki pogosto delajo pri hranjenju svojih psov so naslednje:

  • prekomerno hranjenje; določeni psi so požrešni in vedno prosijo za hrano, zato imajo določeni lastniki občutek, da mu morajo dati več hrane. Temu ni tako, samo moramo vedno spremljati telesno težo psa.
  • nepravilna izbira hrane; vodi v slabše počutje pse, stalne prevane težave in posledično težave z analnimi žlezami. Nepravilna hrana se tudi kaže skozi slabšo kožo in dlako in nižjo vitalno energijo psa.
  • Hranjenje s človeško hrano; to je zagotovo največja napaka, ki jo lahko naredimo. Človeška hrana, ki je predelana in močno začinjena nikakor ni primerna za psa. Vpliva na slabše zdravstveno stanje psa, hkrati pa zaradi tega pes ne želi več jesti svoje hrane.

Nasveti za pravilno hranjenje psa

Pri hranjenju psa moramo upoštevati nekaj zakonitosti. Izbrati moramo uravnoteženo in naravno hrano, ki jo hranimo psu 2-3x na dan v priporočeni količini. 

Preberi več
Hranjenje psa

Prehranska dopolnila

Prehranska dopolnila so dodatek k hrehrani in ne morejo nadomestiti zdrave in uravnotežene prehrane. Če psa hranite z naravno in popolno hrano iz takšne hrane dobi vsa potrebna hranila, zato dodatek dopolnil ni potreben.

S prehranskimi dodatki pa lahko podpremo organizem psa v obdobjih večjega izčrpavanja, npr. v obdobju menjave dlake lahko dodajamo lososovo olje ali naredimo kuro z vitamini in minerali v spomladanskem in jesenskem času.

Starejše pse lahko vedno podpremo z dodatkom probiotikov in glukozamina, saj starejši organizem določene snovi ne tvori v zadosni meri, zato jih je smiselno dodajati. Prav tako si pogosteje s prehranskimi dopolnili pomagamo pri bolnih psih, ki trpijo za sistemskimi, genetskimi ali presnovnimi boleznimi.

Prehranski dodatki za pse

Z naravnimi prehranskimi dodatki lahko podprete organizem psa. Če sami pripravljate kuhane in surove obroke pa s prehranskimi dodatki uravnotežite obrok na dnevni ravni.

Preberi več
surova hrana za pse in BARF dodatki

Prehranski dodatki imajo različno delovanje in ciljajo različne sisteme:

Trendi v pasji prehrani in inovacije

Tudi na področju hrane za pse se pojavljajo številni trendi. Zadnja leta lahko v Sloveniji opazimo naslednje trende:

Prehrana brez žit za pse (grain free)

To je izjemno popularno in moderno, da na vreči suhe hrane piše “grain free”. Takšna hrana pa potem vsebuje sojo, krompir ali stročnice, ki so iz vidika prebave še slabše kot kakovostni viri žitaric. Ločiti moramo tudi med hrano, ki je brez glutena in hrano, ki je brez žit. Ajdo in proso večkrat zmotno uvrščamo med žita, čeprav sta obe rastlini zdrav vir ogljikovega hidrata brez glutena. Tudi polnozrnat rjav riž je veliko boljše živilo za psa kot grah, fižol ali krompir.

Hrana za pse brez žitaric

Vse žitarice za psa niso slabe, v kolikor se pojavijo v hrani v zmernih količinah. Prav tako je potrebno ločevati med hrano brez glutena in hrano brez žitaric.

Preberi več
hrana za pse brez žitaric

Doma pripravljena hrana za pse

Vse bolj popularna postaja doma pripravljena hrana za pse kot kuhana hrana ali kot surova hrana. Prednosti doma pripravljene hrane so zagotovo nadzor na izbranimi sestavinami, pristnost in naravnost sestavljenega obroka. Slabosti pa so: čas priprave takšnih obrokov, pomanjkanje znanja pasjih lastnikov zaradi česa lahko pride do pomanjkanja določenih hranil, večja možnost bakterijskih okužb pri surovih obrokih in težje hranjenje psa, če se odpravimo od doma.

Hranilna vrednost doma pripravljene hrane je primerljiva s kakovostno komercialno hrano, v kolikor znamo sestaviti uravnotežene obroke. Varnost kuhane domače hrane je izjemno visoke, medtem ko moramo glede varnosti surove domače hrane biti bolj pozorni in redno skrbeni za čistočo in higieno.

Za pomoč pri sestavi uravnoteženih in pestrih obrokov pa so na volju tudi številni recepti, ki vam bomo v pomoč, da bo kuhanje za psa zabavno in enostavno.

Recepti za pse

Tukaj najdeš številne recepte za pripravo uravnoteženih obrokov, malic in pasjih sladic.

Preberi več
dietni recept piščanec z rižem

Organska hrana in trajnostne sestavine

Organsko hrano pridelujemo brez uporabe umetnih in sintetičnih sredstev, kot so umetna gnojila in pesticidi. Prav tako je organska hrana brez genetsko spremenjenih organizmov (GSO), hormonov in različnih regulatorjev rasti.

Trajnostne sestavine so sestavine, ki na okolje in druže živali nimajo negativnega vpliva. Najbolj v razvoju in v porasti je hrana za pse na osnovi ličink žuželk. Ličinke so zagotovo trajnostna sestavina, ki ne obremenijo okolja, ne potrebujejo veliko hrane in vode za svoj razvoj.

Insektna hrana za pse - Hrana za pse iz žuželk

Insektna hrana za pse predstavlja nov vir beljakovin za alergike hkrati pa pripomore k zmanjševanju ogljičnega odtisa.

Preberi več
Canis Plus insektna hrana za pse

Vpliv hrane na vedenje psov

Kako prehrana vpliva na vedenje in obnašanje psov? Kakšna je povezava med prehrano in energijo in kakšen je vpliv hrane na razpoloženje psa?

Hrana, ki je polna sintetičnih dodatkov (ekstrudirana hrana = briketi) ves čas draži organizem psa in dela pse živčne. Takšni psi niso zainteresirani za učenje, šolanje ali interakcije z lastnikom, ker se na nek način v svoji kože ne počutijo dobro. Prav tako se briketi v želodcu psa napihnjeo in povečajo volumen želodca, zato ima pes po hranjenju občutek pretirane sitosti in je posledično utrujen in brez energije.

Z naravno hrano poskrbimo, da je organizem psa lahkoten, da hrana ne ombereni želodca in tako ima pes dovolj energije za različne interakcije. Takšni psi so tudi izjemno veseli in zadovoljni, veliko bolj stabilni in neagresivni do drugih živali.

Povezava med prehrano in vedenjem psa

Nekakovostna hrana polna sintetičnih dodatkov, konzervansov in barvil lahko draži in iritira psa.  

Preberi več
Vedenje psa je povezano z različnimi dejavniki

Zakaj izbrati spletno trgovino Kosmatinčki.si?

  • Ker ponujamo največji izbor popolnoma naravnih izdelkov (naravna hrana, naravni prehranski dodatki, naravni priboljški in naravni izdelki za nego)
  • Ker imamo v ponudbi le eno blagovno znamko; to pomeni, da izdelke izjemno dobro poznamo in jim popolnoma zaupamo
  • Ker se Naturavetal hrana prodaja že več kot 20 let (v Sloveniji od leta 2011) po vseh evropsih državah
  • Po razumni ceni, dobite najvišjo kakovost hrane
  • Hitra dostava – večino paketov dostavimo takoj naslednji delovni dan
  • Strokovni nasveti in podpora pri nakupu
  • Družinsko podjetje, kjer se ekipa ves čas izobražuje in izpopolnjuje na področju pasje prehrane
  • Brezplačna dostava pri nakupu nad 39€

Kosmatinčki svetovalni telefon

Za vsa vprašanja o prehrani in zdravju psov nas kontaktirajte.

Na voljo smo od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00

Članki, ki vas bi lahko zanimali:

Katera hrana je primerna za mojega psa?

Preberi več
Dva zlata prinasalca na skali

Hladno stiskana hrana za pse, naravna in okusna

Preberi več
Hladno stiskana hrana za pse Naturavetal

Kosmatinčki E-novice

V naših e-novicah vas bomo obveščali o novostih, povezanih s popolnoma naravno, zdravo hrano za pse in mačke.